1401
بیانیه‌ی گام دوم رهبرانقلاب


    
تعداد بازدید: 1216
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/12/15

از میان همه‌ی ملّتهای زیر ستم، کمتر ملّتی به انقلاب همّت میگمارد؛ و در میان ملّتهایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌جز تغییر حکومتها، آرمانهای انقلابی را حفظ کرده باشند. امّا انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که ....

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله‌ الطّاهرین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.

 ورود انقلاب اسلامی به دومین مرحله‌‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی
از میان همه‌ی ملّتهای زیر ستم، کمتر ملّتی به انقلاب همّت میگمارد؛ و در میان ملّتهایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌جز تغییر حکومتها، آرمانهای انقلابی را حفظ کرده باشند. امّا انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمانهایش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ی وسوسه‌هایی که غیر قابل مقاومت به نظر میرسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و اینک وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است. درودی از اعماق دل بر این ملّت؛ بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانیِ چهل سال دوّم میشود.

 پیروزی انقلاب اسلامی؛ آغازگر عصر جدید عالم
آن روز که جهان میان شرق و غرب مادّی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمیبُرد، انقلاب اسلامی ایران، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چهارچوب‌ها را شکست؛ کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد و آغاز عصر جدیدی را اعلام نمود. طبیعی بود که سردمداران گمراهی و ستم واکنش نشان دهند، امّا این واکنش ناکام ماند. چپ و راستِ مدرنیته، از تظاهر به نشنیدن این صدای جدید و متفاوت، تا تلاش گسترده و گونه‌گون برای خفه کردن آن، هرچه کردند به اجلِ محتوم خود نزدیک‌تر شدند. اکنون با گذشت چهل جشن سالانه‌ی انقلاب و چهل دهه‌ی فجر، یکی از آن دو کانون دشمنی نابود شده و دیگری با مشکلاتی که خبر از نزدیکی احتضار میدهند، دست‌وپنجه نرم میکند! و انقلاب اسلامی با حفظ و پایبندی به شعارهای خود همچنان به پیش میرود.

 شعارهای جهانی، فطری، درخشان و همیشه‌زنده‌ی انقلاب اسلامی
برای همه‌چیز میتوان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، امّا شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است؛ آنها هرگز بی‌مصرف و بی‌فایده نخواهند شد، زیرا فطرت بشر در همه‌ی عصرها با آن سرشته است. آزادی، اخلاق، معنویّت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت، برادری، هیچ یک به یک نسل و یک جامعه مربوط نیست تا در دوره‌ای بدرخشد و در دوره‌ای دیگر افول کند. هرگز نمیتوان مردمی را تصوّر کرد که از این چشم‌اندازهای مبارک دل‌زده شوند. هرگاه دل‌زدگی پیش آمده، از روی‌گردانی مسئولان از این ارزشهای دینی بوده است و نه از پایبندی به آنها و کوشش برای تحقّق آنها.

 دفاع ابدی از نظریه‌ی نظام انقلابی
انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و بااراده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است، امّا تجدیدنظرپذیر و اهل انفعال نیست. به نقدها حسّاسیّت مثبت نشان میدهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرفهای بی‌عمل میشمارد، امّا به هیچ بهانه‌ای از ارزشهایش که بحمدالله با ایمان دینی مردم آمیخته است، فاصله نمیگیرد. انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمیبیند، بلکه از نظریّه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع میکند.

 جمهوری اسلامی و فاصله‌ی میان بایدها و واقعیتها
جمهوری اسلامی، متحجّر و در برابر پدیده‌ها و موقعیّتهای نو به نو، فاقد احساس و ادراک نیست، امّا به اصول خود بشدّت پایبند و به مرزبندی‌های خود با رقیبان و دشمنان بشدّت حسّاس است. با خطوط اصلی خود هرگز بی‌مبالاتی نمیکند و برایش مهم است که چرا بماند و چگونه بماند. بی‌شک فاصله‌ی میان بایدها و واقعیّتها، همواره وجدانهای آرمان‌خواه را عذاب داده و میدهد، امّا این، فاصله‌ای طی‌شدنی است و در چهل سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی‌شک در آینده، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پُرانگیزه، با قدرت بیشتر طی خواهد شد.

 انقلاب اسلامی؛ مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی
انقلاب اسلامی ملّت ایران، قدرتمند امّا مهربان و باگذشت و حتّی مظلوم بوده است. مرتکب افراط‌ها و چپ‌روی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیامها و جنبشها است، نشده است. در هیچ معرکه‌ای حتّی با آمریکا و صدّام، گلوله‌ی اوّل را شلّیک نکرده و در همه‌ی موارد، پس ‌از حمله‌ی دشمن از خود دفاع کرده و البتّه ضربت متقابل را محکم فرود آورده است. این انقلاب از آغاز تا امروز نه بی‌رحم و خون‌ریز بوده و نه منفعل و مردّد. با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است. این جوانمردی و مروّت انقلابی، این صداقت و صراحت و اقتدار، این دامنه‌ی عمل جهانی و منطقه‌ای در کنار مظلومان جهان، مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی است، و همواره چنین باد.

 برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت
اینک در آغاز فصل جدیدی از زندگی جمهوری اسلامی، این بنده‌ی ناچیز مایلم با جوانان عزیزم، نسلی که پا به میدان عمل میگذارد تا بخش دیگری از جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کند، سخن بگویم. سخن اوّل درباره‌ی گذشته است.

عزیزان! نادانسته‌ها را جز با تجربه‌ی خود یا گوش سپردن به تجربه‌ی دیگران نمیتوان دانست. بسیاری از آنچه را ما دیده و آزموده‌ایم، نسل شما هنوز نیازموده و ندیده است. ما دیده‌ایم و شما خواهید دید. دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) است، نزدیک کنید. برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت. دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره‌ی گذشته و حتّی زمان حال را دنبال میکنند و از پول و همه‌ی ابزارها برای آن بهره میگیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمیتوان شنید.

 آغاز انقلاب و نظام اسلامی از نقطه‌ی صفر
انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن، از نقطه‌ی صفر آغاز شد؛ اوّلاً: همه‌چیز علیه ما بود، چه رژیم فاسد طاغوت که علاوه ‌بر وابستگی و فساد و استبداد و کودتایی بودن، اوّلین رژیم سلطنتی در ایران بود که به دست بیگانه -و نه به زور شمشیر خود- بر سرِ کار آمده بود، و چه دولت آمریکا و برخی دیگر از دولتهای غربی، و چه وضع بشدّت نابسامان داخلی و عقب‌افتادگی شرم‌آور در علم و فنّاوری و سیاست و معنویّت و هر فضیلت دیگر.

ثانیاً: هیچ تجربه‌ی پیشینی و راه طی‌شده‌ای در برابر ما وجود نداشت. بدیهی است که قیامهای مارکسیستی و امثال آن نمیتوانست برای انقلابی که از متن ایمان و معرفت اسلامی پدید آمده است، الگو محسوب شود. انقلابیون اسلامی بدون سرمشق و تجربه آغاز کردند و ترکیب جمهوریّت و اسلامیّت و ابزارهای تشکیل و پیشرفت آن، جز با هدایت الهی و قلب نورانی و اندیشه‌ی بزرگ امام خمینی، به دست نیامد. و این نخستین درخشش انقلاب بود.

 تقابل دوگانه‌ی جدید «اسلام و استکبار»؛ پدیده‌ی برجسته‌ی جهان معاصر
پس آ‌نگاه انقلاب ملّت ایران، جهان دوقطبی آن روز را به جهان سه‌قطبی تبدیل کرد و سپس با سقوط و حذف شوروی و اقمارش و پدید آمدن قطبهای جدید قدرت، تقابل دوگانه‌ی جدید «اسلام و استکبار» پدیده‌ی برجسته‌ی جهان معاصر و کانون توجّه جهانیان شد. از سویی نگاه امیدوارانه‌ی ملّتهای زیر ستم و جریانهای آزادی‌خواه جهان و برخی دولتهای مایل به استقلال، و از سویی نگاه کینه‌ورزانه و بدخواهانه‌ی رژیم‌های زورگو و قلدرهای باج‌طلب عالم، بدان دوخته شد. بدین‌گونه مسیر جهان تغییر یافت و زلزله‌ی انقلاب، فرعونهای در بسترِ راحت آرمیده را بیدار کرد؛ دشمنی‌ها با همه‌ی شدّت آغاز شد و اگر نبود قدرت عظیم ایمان و انگیزه‌ی این ملّت و رهبری آسمانی و تأییدشده‌ی امام عظیم‌الشّأن ما، تاب آوردن در برابر آن‌همه خصومت و شقاوت و توطئه و خباثت، امکان‌پذیر نمیشد.

 مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم»؛ عامل عزت و پیشرفت ایران در همه‌ی عرصه‌ها
به‌رغم همه‌ی این مشکلات طاقت‌فرسا، جمهوری اسلامی روزبه‌روز گامهای بلندتر و استوارتری به جلو برداشت. این چهل سال، شاهد جهادهای بزرگ و افتخارات درخشان و پیشرفتهای شگفت‌آور در ایران اسلامی است. عظمت پیشرفتهای چهل‌ساله‌ی ملّت ایران آنگاه بدرستی دیده میشود که این مدّت، با مدّتهای مشابه در انقلابهای بزرگی همچون انقلاب فرانسه و انقلاب اکتبر شوروی و انقلاب هند مقایسه شود. مدیریّتهای جهادی الهام‌گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم» که امام بزرگوار به همه‌ی ما آموخت، ایران را به عزّت و پیشرفت در همه‌ی عرصه‌ها رسانید.

* برکات بزرگ انقلاب اسلامی:
انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و کشور که در دوران پهلوی و قاجار بشدّت تحقیر شده و بشدّت عقب مانده بود، در مسیر پیشرفت سریع قرار گرفت؛ در گام نخست، رژیم ننگین سلطنت استبدادی را به حکومت مردمی و مردم‌سالاری تبدیل کرد و عنصر اراده‌ی ملّی را که جان‌مایه‌‌ی پیشرفت همه‌جانبه و حقیقی است در کانون مدیریّت کشور وارد کرد؛ آنگاه جوانان را میدان‌دار اصلی حوادث و وارد عرصه‌ی مدیریّت کرد؛ روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» را به همگان منتقل کرد؛ به برکت تحریم دشمنان،‌ اتّکاء به توانایی داخلی را به همه آموخت و این منشأ برکات بزرگ شد:

 یک) ثبات و امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران
اوّلاً: ثبات و امنیّت کشور و تمامیّت ارضی و حفاظت از مرزها را که آماج تهدید جدّی دشمنان قرار گرفته بود ضمانت کرد و معجزه‌ی پیروزی در جنگ هشت‌ساله و شکست رژیم بعثی و پشتیبانان آمریکایی و اروپایی و شرقی‌اش را پدید ‌آورد.

 دو) موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی
ثانیاً: موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی شد که تا اکنون ثمرات بالنده‌ی آن روزبه‌روز فراگیرتر میشود. هزاران شرکت دانش‌بنیان، هزاران طرح زیرساختی و ضروری برای کشور در حوزه‌های عمران و حمل‌ونقل و صنعت و نیرو و معدن و سلامت و کشاورزی و آب و غیره، میلیون‌ها تحصیل‌کرده‌ی دانشگاهی یا در حال تحصیل، هزاران واحد دانشگاهی در سراسر کشور، ده‌ها طرح بزرگ از قبیل چرخه‌ی سوخت هسته‌ای، سلّول‌های بنیادی، فنّاوری نانو، زیست‌فنّاوری و غیره با رتبه‌های نخستین در کلّ جهان، شصت برابر شدن صادرات غیرنفتی، نزدیک به ده برابر شدن واحدهای صنعتی، ده‌ها برابر شدن صنایع از نظر کیفی، تبدیل صنعت مونتاژ به فنّاوری بومی، برجستگی محسوس در رشته‌های گوناگون مهندسی از جمله در صنایع دفاعی، درخشش در رشته‌های مهم و حسّاس پزشکی و جایگاه مرجعیّت در آن و ده‌ها نمونه‌ی دیگر از پیشرفت، محصول آن روحیه و آن حضور و آن احساس جمعی است که انقلاب برای کشور به ارمغان آورد. ایرانِ پیش ‌از انقلاب، در تولید علم و فنّاوری صفر بود، در صنعت به‌جز مونتاژ و در علم به‌جز ترجمه هنری نداشت.

 سه) به اوج رسانیدن مشارکت مردمی و مسابقه‌ی خدمت‌رسانی
ثالثاً: مشارکت مردمی را در مسائل سیاسی مانند انتخابات، مقابله با فتنه‌های داخلی، حضور در صحنه‌های ملّی و استکبارستیزی به اوج رسانید و در موضوعات اجتماعی مانند کمک‌رسانی‌ها و فعّالیّتهای نیکوکاری که از پیش ‌از انقلاب آغاز شده بود، افزایش چشمگیر داد. پس ‌از انقلاب، مردم در مسابقه‌‌ی خدمت‌رسانی در حوادث طبیعی و کمبودهای اجتماعی مشتاقانه شرکت میکنند.

 چهار) ارتقاء شگفت‌آور بینش سیاسی آحاد مردم
رابعاً: بینش سیاسی آحاد مردم و نگاه آنان به مسائل بین‌المللی را به گونه‌ی شگفت‌آوری ارتقاء داد. تحلیل سیاسی و فهم مسائل بین‌المللی در موضوعاتی همچون جنایات غرب بخصوص آمریکا، مسئله‌ی فلسطین و ظلم تاریخی به ملّت آن، مسئله‌ی جنگ‌افروزی‌ها و رذالتها و دخالتهای قدرتهای قلدر در امور ملّتها و امثال آن را از انحصار طبقه‌ی محدود و عزلت‌‌گزیده‌ای به نام روشنفکر، بیرون آورد؛ این‌گونه، روشنفکری میان عموم مردم در همه‌ی کشور و همه‌ی ساحتهای زندگی جاری شد و مسائلی از این دست حتّی برای نوجوانان و نونهالان، روشن و قابل فهم گشت.

 پنج) سنگین کردن کفه‌ی عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور
خامساً: کفّه‌ی عدالت را در تقسیم امکانات عمومی کشور سنگین کرد. نارضایتی این حقیر از کارکرد عدالت در کشور به دلیل آنکه این ارزش والا باید گوهر بی‌همتا بر تارک نظام جمهوری اسلامی باشد و هنوز نیست، نباید به این معنی گرفته شود که برای استقرار عدالت کار انجام نگرفته است. واقعیّت آن است که دستاوردهای مبارزه با بی‌عدالتی در این چهار دهه، با هیچ دوره‌ی دیگر گذشته قابل مقایسه نیست. در رژیم طاغوت بیشترین خدمات و درآمدهای کشور در اختیار گروه کوچکی از پایتخت‌نشینان یا همسانان آنان در برخی دیگر از نقاط کشور بود. مردم بیشتر شهرها بویژه مناطق دوردست و روستاها در آخر فهرست و غالباً محروم از نیازهای اوّلیّه‌ی زیرساختی و خدمت‌رسانی بودند. جمهوری اسلامی در شمار موفّق‌ترین حاکمیّتهای جهان در جابه‌جایی خدمت و ثروت از مرکز به همه‌جای کشور، و از مناطق مرفّه‌نشین شهرها به مناطق پایین‌دست آن بوده است. آمار بزرگ راه‌سازی و خانه‌سازی و ایجاد مراکز صنعتی و اصلاح امور کشاورزی و رساندن برق و آب و مراکز درمانی و واحدهای دانشگاهی و سد و نیروگاه و امثال آن به دورترین مناطق کشور، حقیقتاً افتخارآفرین است؛ بی‌شک این همه، نه در تبلیغات نارسای مسئولان انعکاس یافته‌ و نه زبان بدخواهان خارجی و داخلی به آن اعتراف کرده است؛ ولی هست و حسنه‌ای برای مدیران جهادی و بااخلاص نزد خدا و خلق است. البتّه عدالت مورد انتظار در جمهوری اسلامی که مایل است پیرو حکومت علوی شناخته شود، بسی برتر از اینها است و چشم امید برای اجرای آن به شما جوانها است که در ادامه بدان خواهم پرداخت.

 شش) افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه
سادساً: عیار معنویّت و اخلاق را در فضای عمومی جامعه بگونه‌ای چشمگیر افزایش داد. این پدیده‌ی مبارک را رفتار و منش حضرت امام خمینی در طول دوران مبارزه و پس ‌از پیروزی انقلاب، بیش ‌از هر چیز رواج داد؛ آن انسان معنوی و عارف و وارسته از پیرایه‌های مادّی، در رأس کشوری قرار گرفت که مایه‌های ایمان مردمش بسی ریشه‌دار و عمیق بود. هرچند دست تطاول تبلیغات مروّج فساد و بی‌بندوباری در طول دوران پهلوی‌ها به آن ضربه‌های سخت زده و لجنزاری از آلودگی اخلاقی غربی را به درون زندگی مردم متوسّط و بخصوص جوانان کشانده بود، ولی رویکرد دینی و اخلاقی در جمهوری اسلامی، دلهای مستعد و نورانی بویژه جوانان را مجذوب کرد و فضا به سود دین و اخلاق دگرگون شد. مجاهدتهای جوانان در میدانهای سخت از جمله دفاع مقدّس، با ذکر و دعا و روحیه‌ی برادری و ایثار همراه شد و ماجراهای صدر اسلام را زنده و نمایان در برابر چشم همه نهاد. پدران و مادران و همسران با احساس وظیفه‌ی دینی از عزیزان خود که به جبهه‌های گوناگون جهاد می‌شتافتند دل کندند و سپس، آنگاه که با پیکر خون‌آلود یا جسم آسیب‌دیده‌ی آنان روبه‌رو شدند، مصیبت را با شکر همراه کردند. مساجد و فضاهای دینی رونقی بی‌سابقه گرفت. صف نوبت برای اعتکاف از هزاران جوان و استاد و دانشجو و زن و مرد و صف نوبت برای اردوهای جهادی و جهاد سازندگی و بسیج سازندگی از هزاران جوان داوطلب و فداکار آکنده شد. نماز و حج و روزه‌داری و پیاده‌روی زیارت و مراسم گوناگون دینی و انفاقات و صدقات واجب و مستحب در همه‌جا بویژه میان جوانان رونق یافت و تا امروز، روزبه‌روز بیشتر و باکیفیّت‌تر شده است. و اینها همه در دورانی اتّفاق افتاده که سقوط اخلاقی روزافزون غرب و پیروانش و تبلیغات پُرحجم آنان برای کشاندن مرد و زن به لجنزارهای فساد، اخلاق و معنویّت را در بخشهای عمده‌ی عالم منزوی کرده است؛ و این معجزه‌ای دیگر از انقلاب و نظام اسلامی فعّال و پیشرو است.

 هفت) ایستادگی روزافزون در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان
سابعاً: نماد پُرابّهت و باشکوه و افتخارآمیز ایستادگی در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان و در رأس آنان آمریکای جهان‌خوار و جنایت‌کار، روزبه‌روز برجسته‌تر شد. در تمام این چهل سال، تسلیم‌ناپذیری و صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن برافراشته‌ی آن در مقابل دولتهای متکبّر و مستکبر، خصوصیّت شناخته‌شده‌ی ایران و ایرانی بویژه جوانان این مرز و بوم به‌شمار میرفته است. قدرتهای انحصارگر جهان که همواره حیات خود را در دست‌اندازی به استقلال دیگر کشورها و پایمال کردن منافع حیاتی آنها برای مقاصد شوم خود دانسته‌اند، در برابر ایران اسلامی و انقلابی، اعتراف به ناتوانی کردند. ملّت ایران در فضای حیات‌بخش انقلاب توانست نخست دست‌نشانده‌ی آمریکا و عنصر خائن به ملّت را از کشور برانَد و پس از ‌آن هم تا امروز از سلطه‌ی دوباره‌ی قلدران جهانی بر کشور با قدرت و شدّت جلوگیری کند.

* انقلاب چهل‌ساله و گام بزرگ دوم
جوانان عزیز! اینها بخشی محدود از سرفصل‌های عمده در سرگذشت چهل‌ساله‌ی انقلاب اسلامی است؛ انقلاب عظیم و پایدار و درخشانی که شما به توفیق الهی باید گام بزرگ دوّم را در پیشبرد آن بردارید.

محصول تلاش چهل‌ساله، اکنون برابر چشم ما است: کشور و ملّتی مستقل، آزاد، مقتدر، باعزّت، متدیّن، پیشرفته در علم، انباشته از تجربه‌هایی گران‌بها، مطمئن و امیدوار، دارای تأثیر اساسی در منطقه و دارای منطق قوی در مسائل جهانی، رکورددار در شتاب پیشرفتهای علمی، ر کورددار در رسیدن به رتبه‌های بالا در دانشها و فنّاوری‌های مهم از قبیل هسته‌ای و سلّول‌های بنیادی و نانو و هوافضا و امثال آن، سرآمد در گسترش خدمات اجتماعی، سرآمد در انگیزه‌های جهادی میان جوانان، سرآمد در جمعیّت جوان کارآمد، و بسی ویژگی‌های افتخارآمیز دیگر که همگی محصول انقلاب و نتیجه‌ی جهت‌گیری‌های انقلابی و جهادی است. و بدانید که اگر بی‌توجّهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ چهل‌ساله نمیبود -که متأسّفانه بود و خسارت‌بار هم بود- بی‌شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمانهای بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نمیداشت.

 اقتدار انقلاب اسلامی و تغییر چالشها و شکست مستکبران
ایران مقتدر، امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالشهای مستکبران روبه‌رو است امّا با تفاوتی کاملاً معنی‌دار. اگر آن روز چالش با آمریکا بر سر کوتاه کردن دست عمّال بیگانه یا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در تهران یا رسوا کردن لانه‌ی جاسوسی بود، امروز چالش بر سرِ حضور ایران مقتدر در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ نامشروع آمریکا از منطقه‌ی غرب آسیا و حمایت جمهوری اسلامی از مبارزات مجاهدان فلسطینی در قلب سرزمین‌های اشغالی و دفاع از پرچم برافراشته‌ی حزب‌الله و مقاومت در سراسر این منطقه است. و اگر آن روز، مشکل غرب جلوگیری از خرید تسلیحات ابتدایی برای ایران بود،‌ امروز مشکل او جلوگیری از انتقال سلاحهای پیشرفته‌ی ایرانی به نیروهای مقاومت است. و اگر آن روز گمان آمریکا آن بود که با چند ایرانی خودفروخته یا با چند هواپیما و بالگرد خواهد توانست بر نظام اسلامی و ملّت ایران فائق آید، امروز برای مقابله‌ی سیاسی و امنیّتی با جمهوری اسلامی، خود را محتاج به یک ائتلاف بزرگ از ده‌ها دولت معاند یا مرعوب میبیند و البتّه باز هم در رویارویی، شکست میخورد. ایران به برکت انقلاب، اکنون در جایگاهی متعالی و شایسته‌ی ملّت ایران در چشم جهانیان و عبورکرده از بسی گردنه‌های دشوار در مسائل اساسی خویش است.

 جوانان؛ محور تحقق نظام پیشرفته‌ی اسلامی
امّا راه طی‌شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمانهای بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله‌ی این مسیر که به گمان زیاد، به دشواریِ گذشته‌ها نیست، باید با همّت و هشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود. مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعّالان جوان، در همه‌ی میدانهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویّت و عدالت، باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیّت دهند، از تجربه‌ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند.

 نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی؛ مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور
نکته‌ی مهمّی که باید آینده‌سازان در نظر داشته باشند، این است که در کشوری زندگی میکنند که از نظر ظرفیّتهای طبیعی و انسانی، کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیّتها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده یا کم‌استفاده مانده است. همّتهای بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی، خواهند توانست آنها را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.

مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است. جمعیّت جوان زیر ۴۰ ‌سال که بخش مهمّی از آن نتیجه‌ی موج جمعیّتی ایجادشده در دهه‌ی ۶۰ است، فرصت ارزشمندی برای کشور است. ۳۶ میلیون نفر در سنین میانه‌ی ۱۵ و ۴۰ سالگی، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه‌ی دوّم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه‌ی انقلابی رشد کرده و آماده‌ی تلاش جهادی برای کشورند، و جمع چشمگیر جوانان محقّق و اندیشمندی که به آفرینشهای علمی و فرهنگی و صنعتی و غیره اشتغال دارند؛ اینها ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته‌ی مادّی با آن مقایسه نمیتواند شد.

 فهرست طولانی فرصتهای مادی کشور
به‌جز اینها، فرصتهای مادّی کشور نیز فهرستی طولانی را تشکیل میدهد که مدیران کارآمد و پُرانگیزه و خردمند میتوانند با فعّال کردن و بهره‌گیری از آن، درآمدهای ملّی را با جهشی نمایان افزایش داده و کشور را ثروتمند و بی‌نیاز و به معنی واقعی دارای اعتمادبه‌نفس کنند و مشکلات کنونی را برطرف نمایند. ایران با دارا بودن یک درصد جمعیّت جهان، دارای ۷ درصد ذخایر معدنی جهان است: منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنائی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملّی، بازار بزرگ منطقه‌ای با داشتن ۱۵ همسایه با ۶۰۰ میلیون جمعیّت، سواحل دریایی طولانی، حاصلخیزی زمین با محصولات متنوّع کشاورزی و باغی، اقتصاد بزرگ و متنوّع، بخشهایی از ظرفیّتهای کشور است؛ بسیاری از ظرفیّتها دست‌نخورده مانده است. گفته شده‌ است که ایران از نظر ظرفیّتهای استفاده‌نشده‌ی طبیعی و انسانی در رتبه‌ی اوّل جهان است. بی‌شک شما جوانان مؤمن و پُرتلاش خواهید توانست این عیب بزرگ را برطرف کنید. دهه‌ی دوّم چشم‌انداز، باید زمان تمرکز بر بهره‌برداری از دستاوردهای گذشته و نیز ظرفیّتهای استفاده‌نشده باشد و پیشرفت کشور از جمله در بخش تولید و اقتصاد ملّی ارتقاء یابد.

* گام دوم و سرفصلها و توصیه‌های اساسی در پرتو امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده
اکنون به شما فرزندان عزیزم در مورد چند سرفصل اساسی توصیه‌هایی میکنم. این سرفصل‌ها عبارتند از: علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی.

امّا پیش از همه‌چیز، نخستین توصیه‌ی من امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده است. بدون این کلید اساسیِ همه‌ی قفلها، هیچ گامی نمیتوان برداشت. آنچه میگویم یک امید صادق و متّکی به واقعیّتهای عینی است. اینجانب همواره از امید کاذب و فریبنده‌ دوری جسته‌ام، امّا خود و همه را از نومیدی بیجا و ترس کاذب نیز برحذر داشته‌‌ام و برحذر میدارم. در طول این چهل سال -و اکنون مانند همیشه- سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن و فعّال‌ترین برنامه‌های آن، مأیوس‌سازی مردم و حتّی مسئولان و مدیران ما از آینده است. خبرهای دروغ، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه‌ نشان دادن واقعیّتها، پنهان کردن جلوه‌های امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسّنات بزرگ، برنامه‌‌ی همیشگی هزاران رسانه‌ی صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملّت ایران است؛ و البتّه دنباله‌های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده‌اند که با استفاده از آزادی‌ها در خدمت دشمن حرکت میکنند. شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ی تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است. نشانه‌های امیدبخش -که به برخی از آنها اشاره شد- در برابر چشم شما است. رویشهای انقلاب بسی فراتر از ریزشها است و دست‌ودلهای امین و خدمتگزار، بمراتب بیشتر از مفسدان و خائنان و کیسه‌دوختگان است. دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی، در بسیاری از عرصه‌ها با چشم تکریم و احترام مینگرد. قدر خود را بدانید و با قوّت خداداد، به سوی ‌آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید.
و امّا توصیه‌ها:

 یک) علم و پژوهش
۱) علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست‌ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، امّا مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار می‌ورزیم. بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملّت ما از متوسّط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود -یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان- به پیش رفته است. دستاوردهای دانش و فنّاوری ما در این مدّت که ما را به رتبه‌ی شانزدهم در میان بیش از دویست کشور جهان رسانید و مایه‌ی شگفتی ناظران جهانی شد و در برخی از رشته‌های حسّاس و نوپدید به رتبه‌های نخستین ارتقاء داد، همه‌وهمه در حالی اتّفاق افتاده که کشور دچار تحریم مالی و تحریم علمی بوده است. ما با وجود شنا در جهت مخالف جریان دشمن‌ساز، به رکوردهای بزرگ دست یافته‌ایم و این نعمت بزرگی است که به‌خاطر آن باید روز و شب خدا را سپاس گفت.

امّا آنچه من میخواهم بگویم این است که این راه طی‌شده، با همه‌ی اهمّیّتش فقط یک آغاز بوده است و نه بیشتر. ما هنوز از قلّه‌های دانش جهان بسیار عقبیم؛ باید به قلّه‌ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم. عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها در هنگامی که مسابقه‌ی علمی دنیا تازه شروع شده بود، ضربه‌ی سختی بر ما وارد کرده و ما را از این کاروان شتابان، فرسنگها عقب نگه داشته بود. ما اکنون حرکت را ‌آغاز کرده و با شتاب پیش میرویم ولی این شتاب باید سالها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب‌افتادگی جبران شود. اینجانب همواره به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان و مراکز پژوهش و پژوهندگان، گرم و قاطع و جدّی دراین‌باره تذکّر و هشدار و فراخوان داده‌ام، ولی اینک مطالبه‌ی عمومی من از شما جوانان آن است که این راه را با احساس مسئولیّت بیشتر و همچون یک جهاد در پیش گیرید. سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته‌ای نیز داده است. به‌پاخیزید و دشمن بدخواه و کینه‌توز را که از جهاد علمی شما بشدّت بیمناک است ناکام سازید.

 دو) معنویّت و اخلاق
۲) معنویّت و اخلاق: معنویّت به معنی برجسته کردن ارزشهای معنوی از قبیل: اخلاص، ایثار، توکّل، ایمان در خود و در جامعه است، و اخلاق به معنی رعایت فضیلت‌هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتمادبه‌نفس و دیگر خلقیّات نیکو است. معنویّت و اخلاق، جهت‌دهنده‌ی همه‌ی حرکتها و فعّالیّتهای فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است؛ بودن آنها، محیط زندگی را حتّی با کمبودهای مادّی، بهشت میسازد و نبودن آن حتّی با برخورداری مادّی، جهنّم می‌آفریند.

شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هرچه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد؛ این، بی‌گمان محتاج جهاد و تلاش است و این تلاش و جهاد، بدون همراهی حکومتها توفیق چندانی نخواهد یافت. اخلاق و معنویّت، البتّه با دستور و فرمان به دست نمی‌آید، پس حکومتها نمیتوانند آن را با قدرت قاهره ایجاد کنند، امّا اوّلاً خود باید منش و رفتار اخلاقی و معنوی داشته باشند، و ثانیاً زمینه‌ را برای رواج آن در جامعه فراهم کنند و به نهادهای اجتماعی دراین‌باره میدان دهند و کمک برسانند؛ با کانونهای ضدّ معنویّت و اخلاق، به شیوه‌ی معقول بستیزند و خلاصه اجازه ندهند که جهنّمی‌ها مردم را با زور و فریب، جهنّمی کنند.

ابزارهای رسانه‌ای پیشرفته و فراگیر، امکان بسیار خطرناکی در اختیار کانونهای ضدّ معنویّت و ضدّ اخلاق نهاده است و هم‌اکنون تهاجم روزافزون دشمنان به دلهای پاک جوانان و نوجوانان و حتّی نونهالان با بهره‌گیری از این ابزارها را به چشم خود می‌بینیم. دستگاه‌های مسئول حکومتی دراین‌باره وظایفی سنگین بر عهده دارند که باید هوشمندانه و کاملاً مسئولانه صورت گیرد. و این البتّه به معنی رفع مسئولیّت از اشخاص و نهادهای غیرحکومتی نیست. در دوره‌ی پیش‌ِرو باید دراین‌باره‌ها برنامه‌های کوتاه‌مدّت و میان‌مدّت جامعی تنظیم و اجرا شود؛ ان‌شاء‌الله.

 سه) اقتصاد
۳) اقتصاد: اقتصاد یک نقطه‌ی کلیدیِ تعیین‌کننده است. اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است. فقر و غنا در مادّیّات و معنویّات بشر، اثر میگذارد. اقتصاد البتّه هدف جامعه‌ی اسلامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن نمیتوان به هدفها رسید. تأکید بر تقویت اقتصاد مستقلّ کشور که مبتنی‌ بر تولید انبوه و باکیفیّت، و توزیع عدالت‌محور، و مصرف به‌اندازه و بی‌اسراف، و مناسبات مدیریّتی خردمندانه است و در سالهای اخیر از سوی اینجانب بارها تکرار و بر آن تأکید شده، به‌خاطر همین تأثیر شگرفی است که اقتصاد میتواند بر زندگی امروز و فردای جامعه بگذارد.

انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است. چالش بیرونی تحریم و وسوسه‌ها‌ی دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم‌اثر و حتّی بی‌اثر خواهد شد. چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعفهای مدیریّتی است.

مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخشهایی از اقتصاد که در حیطه‌ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی، استفاده‌ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن، و سرانجام عدم ثبات سیاستهای اجرائی اقتصاد و عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه‌های زائد و حتّی مسرفانه در بخشهایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه‌ی اینها مشکلات زندگی مردم از قبیل بیکاری جوانها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن است.

راه‌حلّ این مشکلات، سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که باید برنامه‌های اجرائی برای همه‌ی بخشهای آن تهیّه و با قدرت و نشاط کاری و احساس مسئولیّت، در دولتها پیگیری و اقدام شود. درون‌زایی اقتصاد کشور، مولّد شدن و دانش‌بنیان شدن آن، مردمی کردن اقتصاد و تصدّیگری نکردن دولت، برون‌گرایی با استفاده از ظرفیّتهایی که قبلاً به آن اشاره شد، بخشهای مهمّ این راه‌حل‌ها است. بی‌گمان یک مجموعه‌ی جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته‌های اقتصادی در درون دولت خواهند توانست به این مقاصد برسند. دوران پیشِ‌رو باید میدان فعّالیّت چنین مجموعه‌ای باشد.

جوانان عزیز در سراسر کشور بدانند که همه‌ی راه‌حل‌ها در داخل کشور است. اینکه کسی گمان کند که «مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است و علّت تحریم هم مقاومت ضدّ استکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است؛ پس راه‌حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه زدن بر پنجه‌ی گرگ است» خطایی نابخشودنی است. این تحلیل سراپا غلط، هرچند گاه از زبان و قلم برخی غفلت‌زدگان داخلی صادر میشود، امّا منشأ آن، کانونهای فکر و توطئه‌ی خارجی است که با صد زبان به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و افکار عمومی داخلی القاء میشود.

 چهار) عدالت و مبارزه با فساد
۴) عدالت و مبارزه با فساد: این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. فساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده‌ی چرکین کشورها و نظامها و اگر در بدنه‌ی حکومتها عارض شود، زلزله‌ی ویرانگر و ضربه‌زننده به مشروعیّت آنها است؛ و این برای نظامی چون جمهوری اسلامی که نیازمند مشروعیّتی فراتر از مشروعیّتهای مرسوم و مبنائی‌تر از مقبولیّت اجتماعی است، بسیار جدّی‌تر و بنیانی‌تر از دیگر نظامها است. وسوسه‌ی مال و مقام و ریاست، حتّی در عَلَوی‌ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت امیر‌‌المؤمنین (علیه‌السّلام) کسانی را لغزاند، پس خطر بُروز این تهدید در جمهوری اسلامی هم که روزی مدیران و مسئولانش مسابقه‌ی زهد انقلابی و ساده‌زیستی میدادند، هرگز بعید نبوده و نیست؛ و این ایجاب میکند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه‌گانه حضور دائم داشته باشد و به‌معنای واقعی با فساد مبارزه کند، بویژه در درون دستگاه‌های حکومتی.

البتّه نسبت فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و بخصوص با رژیم طاغوت که سرتاپا فساد و فسادپرور بود، بسی کمتر است و بحمدالله مأموران این نظام غالباً سلامت خود را نگاه داشته‌اند، ولی حتّی آنچه هست غیر قابل قبول است. همه باید بدانند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیّت همه‌ی مقامات حکومت جمهوری اسلامی است. همه باید از شیطانِ حرص برحذر باشند و از لقمه‌ی حرام بگریزند و از خداوند دراین‌باره کمک بخواهند و دستگاه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیّت و حسّاسیّت، از تشکیل نطفه‌ی فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند. این مبارزه نیازمند انسانهایی باایمان و جهادگر، و منیع‌الطّبع با دستانی پاک و دلهایی نورانی است. این مبارزه بخش اثرگذاری است از تلاش همه‌جانبه‌ای که نظام جمهوری اسلامی باید در راه استقرار عدالت به کار برد.

عدالت در صدر هدفهای اوّلیّه‌ی همه‌‌ی بعثتهای الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است؛ این، کلمه‌ای مقدّس در همه‌ی زمانها و سرزمین‌ها است و به‌صورت کامل، جز در حکومت حضرت ولیّ‌عصر (ارواحنافداه) میسّر نخواهد شد ولی به‌صورت نسبی، همه جا و همه وقت ممکن و فریضه‌ای بر عهده‌ی همه بویژه حاکمان و قدرتمندان است. جمهوری اسلامی ایران در این راه گامهای بلندی برداشته است که قبلاً بدان اشاره‌ای کوتاه رفت؛ و البتّه در توضیح و تشریح آن باید کارهای بیشتری صورت گیرد و توطئه‌ی واژگونه‌نمایی و لااقل سکوت و پنهان‌سازی که اکنون برنامه‌ی جدّی دشمنان انقلاب است، خنثی گردد.

با این همه، اینجانب به جوانان عزیزی که آینده‌ی کشور، چشم‌انتظار آنها است صریحاً میگویم آنچه تاکنون شده با آنچه باید میشده و بشود، دارای فاصله‌‌ای ژرف است. در جمهوری اسلامی، دلهای مسئولان به‌طور دائم باید برای رفع محرومیّتها بتپد و از شکافهای عمیق طبقاتی بشدّت بیمناک باشد. در جمهوری اسلامی کسب ثروت نه‌تنها جرم نیست که مورد تشویق نیز هست، امّا تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی که همه به بی‌عدالتی می‌انجامد، بشدّت ممنوع است؛ همچنین غفلت از قشرهای نیازمند حمایت، به‌هیچ‌رو مورد قبول نیست. این سخنان در قالب سیاستها و قوانین، بارها تکرار شده است ولی برای اجرای شایسته‌ی آن، چشم امید به شما جوانها است؛ و اگر زمام اداره‌ی بخشهای گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان -که بحمدالله کم نیستند- سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد؛ ان‌شاءالله.

 پنج) استقلال و آزادی
۵) استقلال و آزادی: استقلال ملّی به معنی آزادی ملّت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرتهای سلطه‌گر جهان است. و آزادی اجتماعی به‌معنای حقّ تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است؛ و این هر دو از جمله‌ی ارزشهای اسلامی‌اند و این هر دو عطیّه‌ی الهی به انسانها‌یند و هیچ کدام تفضّل حکومتها به مردم نیستند. حکومتها موظّف به تأمین این دو اند. منزلت آزادی و استقلال را کسانی بیشتر میدانند که برای آن جنگیده‌اند. ملّت ایران با جهاد چهل‌ساله‌ی خود از جمله‌ی آنها است. استقلال و آزادی کنونی ایران اسلامی، دستاورد، بلکه خون‌آوردِ صدها هزار انسان والا و شجاع و فداکار است؛ غالباً جوان، ولی همه در رتبه‌های رفیع انسانیّت. این ثمر شجره‌ی طیّبه‌ی انقلاب را با تأویل و توجیه‌های ساده‌لوحانه و بعضاً مغرضانه، نمیتوان در خطر قرار داد. همه -مخصوصاً دولت جمهوری اسلامی‌- موظّف به حراست از آن با همه‌ی وجودند. بدیهی است که «استقلال» نباید به معنی زندانی کردن سیاست و اقتصاد کشور در میان مرزهای خود، و «آزادی» نباید در تقابل با اخلاق و قانون و ارزشهای الهی و حقوق عمومی تعریف شود.

 شش) عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن
۶) عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن: این هر سه، شاخه‌هایی از اصلِ «عزّت، حکمت، و مصلحت» در روابط بین‌المللی‌اند. صحنه‌ی جهانی، امروز شاهد پدیده‌هایی است که تحقّق یافته یا در آستانه‌‌ی ظهورند: تحرّک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه‌ی آمریکا و صهیونیسم؛ شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا و زمین‌گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه؛ گسترش حضور قدرتمندانه‌ی سیاسی جمهوری اسلامی در غرب آسیا و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه.

اینها بخشی از مظاهر عزّت جمهوری اسلامی است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد. سردمداران نظام سلطه نگرانند؛ پیشنهادهای آنها عموماً شامل فریب و خدعه و دروغ است. امروز ملّت ایران علاوه‌ بر آمریکای جنایت‌کار، تعدادی از دولتهای اروپایی را نیز خدعه‌گر و غیر قابل اعتماد میداند. دولت جمهوری اسلامی باید مرزبندی خود را با آنها با دقّت حفظ کند؛ از ارزشهای انقلابی و ملّی خود، یک گام هم عقب‌نشینی نکند؛ از تهدیدهای پوچ آنان نهراسد؛ و در همه‌حال، عزّت کشور و ملّت خود را در نظر داشته باشد و حکیمانه و مصلحت‌جویانه و البتّه از موضع انقلابی، مشکلات قابل حلّ خود را با آنان حل کند. در مورد آمریکا حلّ هیچ مشکلی متصوّر نیست و مذاکره با آن جز زیان مادّی و معنوی محصولی نخواهد داشت.

 هفت) سبک زندگی
۷) سبک زندگی: سخن لازم دراین‌باره بسیار است. آن را به فرصتی دیگر وامیگذارم و به همین جمله اکتفا میکنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیانهای بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه میطلبد که باز چشم امید در آن به شما جوانها است.

در پایان از حضور سرافرازانه و افتخارانگیز و دشمن‌شکن ملّت عزیز در بیست‌ودوّم بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب عظیم اسلامی تشکّر میکنم و پیشانی سپاس بر درگاه حضرت حق میسایم. سلام بر حضرت بقیّة‌الله (ارواحنافداه)؛ سلام بر ارواح طیّبه‌ی شهیدان والامقام و روح مطهّر امام بزرگوار؛ و سلام بر همه‌ی ملّت عزیز ایران و سلام ویژه به جوانان.

دعاگوی شما
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷
 
۱) تیترهای میانی متن، جزو بیانیه نبوده و صرفاً برای دسته‌بندی مطالب قرار داده شده است.

 

از   0   رای
0   نظرات


دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
آخرین خبـرها
به مناسبت دهه پرفروغ فجر، آئین غبار روبی و عطرافشانی گلزار شهدای گمنام و نواختن زنگ انقلاب با حضور م ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت ایام مبارک دهه فجر
موزاییک فرش پیاده راه بولوار البرز و خیابان کوهسار
آگهی مناقصه خرید و نصب وسایل بازی پلی اتیلن و مجموعه ورزشی جهت پارک های سطح شهر صدرا 70-1401
آگهی تجدید مناقصه عملیات اجرای فاز اول پارک خانواده میدان ملک حسینی شهر صدرا 69-1401
زیباسازی و گلکاری میدان بهارستان شهر صدرا
در کمیسیون سرمایه گذاری شهرداری و شورای اسلامی شهر صدرا مطرح شد: نمایشگاه فروش بهاره در صدرا برگزار ...
بازدید سرپرست اداره کل نوسازی مدارس استان فارس از مدارس شهر صدرا
دیدار مستقیم شهروندان با شهردار صدرا
آگهی تجدید مناقصه احداث دو واحد سرویس بهداشتی پارک خانواده میدان ملک حسینی 68-1401
آگهي تجدید مزايده واگذاری و الحاق معبر سه متری ناحیه 128 هکتاری شهر صدرا 26-1401
آگهی مزایده اجاره عرصه جهت وسایل بازی کودکان در پارک خرم شهر صدرا25-1401
آگهي تجدید مناقصه خريد يك دستگاه خودرو پيشروي آمیکو آسنا 67-1401
آگهی تجدید مناقصه عملیات لکه گیری به همراه تامین آسفالت شهرداری صدرا 66-1401
دکتر پرنیان شهردار و مهندس عزیزی رئیس شورای اسلامی شهر صدرا اقدام پارلمان اروپا علیه سپاه را محکوم ن ...
مشکلات و موضوعات مرتبط با آسیبهای اجتماعی شهر صدرا بررسی شد
ورودی های شهر صدرا با همکاری شهرداری و سازمان های مردم نهاد پاکسازی شد
شهردار، معاونین و عضو شورای شهر صدرا با شهروندان دیدار کردند
آگهي تجدید مناقصه خريد اقلام برقی و تاسیساتی جهت روشنایی معابر سطح شهر صدرا 65-1401
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن
قرارگاه امنیت غذایی شهرستان شیراز در شهر صدرا تشکیل شد
آگهی تجدید مزایده اجاره 4 قطعه زمین ورزشی با پوشش چمن مصنوعی 24-1401
بازدید دوره ای شهردار و رئیس شورای شهر از ناحیه کشاورزی فاز 2 شهر صدرا
پیام تسلیت دکتر پرنیان شهردار و مهندس عزیزی رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت درگذشت عموی گرامی س ...
آگهي فراخوان مشارکت در سرمایه گذاری پروژه بهره برداری از زیرساخت ارتباطی شهر هوشمند و FTTX شهری (31 ...
آگهي مزايده تجدید فروش سی قطعه زمین با کاربری مسکونی در ناحیه نیروانتظامی شهر صدرا(23-1401)
بازدید شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر از شیرخوارگاه حضرت ولی عصر (عج) صدرا
آگهی مناقصه عملیات اجرای فاز اول پارک خانواده میدان ملک حسینی شهر صدرا 64-1401
آگهی تجدید فراخوان مشارکت در سرمایه گذاری ساخت و راه اندازی مجتمع تجاری اداری خدماتی در بلوار ارتش ف ...
بازدید دوره ای شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر از فاز 2 شهر صدرا
شهردار، رئیس و عضو شورای شهر صدرا با شهروندان دیدار کردند
آگهی تجدید مناقصه اجراي عمليات اصلاح هندسی میدان وحدت بتن شهر صدرا 63-1401
آگهی مناقصه احداث دو واحد سرویس بهداشتی پارک خانواده میدان ملک حسینی 61-1401
شعبه جدید بانک ملی شهر صدرا ساخته می شود
با حضور سردار غیب پرورجانشین فرماندهی کل سپاه در قرارگاه امنیتی امام علی (ع) : یادواره شهدای عملیات ...
آيين تشييع و خاكسپاري پيكر مطهر شهيد گمنام با حضور شهردار ، رئیس و اعضای شورای شهر صدرا برگزار شد
آزمایش سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا 1405
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا ( س)
برگزاری مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در مسجد امام رضاع (ع) شهر صدرا
آگهی مناقصه عملیات لکه گیری به همراه تامین آسفالت مورد نیاز واحد خدمات شهر شهرداری صدرا 62-1401
شادی شهروندان از بارش برف زمستانی در شهر صدرا
آمادگی کامل شهرداری صدرا در بارش برف اخیر
آگهي تجدید مناقصه خريد يك دستگاه خودرو پيشروي آمیکو آسنا 60-1401
همکاری و تعامل بین ادارات شهر می تواند مشکلات مردم را به حداقل برساند
تعداد 7 دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی شهر صدرا افزوده شد
اجرای آزمایش سرشماری نفوس و مسکن ثبتی مبنا در شهر صدرا انجام خواهد شد
آگهي مناقصه خريد اقلام برقی و تاسیساتی جهت روشنایی معابر سطح شهر صدرا 59-1401
آگهي مناقصه خريد قطعات معاینه فنی خودرو شهرداری صدرا 58-1401
مذاکرات مدیران شهرهای شیراز و صدرا برای رفع گره های کور دو شهر صورت گرفت
آگهی مزایده اجاره 4 قطعه زمین ورزشی با پوشش چمن مصنوعی 22-1401
اجرای عرضی بولوار بوستان
جلسه ملاقات مردمی شهردار صدرا با شهروندان برگزار شد
بررسی و رفع مشکلات شهروندان صدرا با حضور مشترک شهردار، معاونین، رئیس و اعضای شورای شهر
آگهی تجدید مناقصه خرید لوازم بازی پلی اتیلن جهت پارک های سطح شهر صدرا 57-1401
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه و شهادت حضرت فاطمه زهر ...
تشریح عملکرد و برنامه های شهرداری و شورای اسلامی شهر صدرا با حضور اصحاب رسانه
آگهی تجدید مناقصه اجراي عمليات اصلاح هندسی میدان وحدت بتن شهر صدرا 56-1401
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز دانشجو
شهردار، رئیس و عضو شورای شهر صدرا با شهروندان دیدار کردند
روکش آسفالت خیابان شهید نگهداری فاز دو
آگهی فراخوان سرمایه گذاری ساخت و راه اندازی مجتمع تجاری اداری خدماتی در بلوار ارتش فاز دو شهر صدرا
اصلاح هندسی بولوار خوارزمی
مشکلات ورزش و جوانان شهر صدرا در صحن شورای اسلامی شهر بررسی شد
به مناسبت روز پرستار و با حضور مسئولین شهر صدرا از پرستاران بیمارستان های این شهر تقدیر شد
نصب سرعتگیر و چشم گربه ترافیکی در خیابان سهند
دیدار شهروندان صدرا با شهردار و معاونین و رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر
آگهی تجدید مناقصه انجام وظایف و فعالیت های قابل واگذاری مورد نیاز واحدهای مختلف شهرداری صدرا (1401-5 ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت ولادت حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار
روکش آسفالت کوچه های خیابان دماوند
تقدیر از بسیجیان شهر صدرا به مناسبت هفته بسیج
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت برد تيم ملي فوتبال جمهوري اسلامي ايران
دیدار شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا با فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه امیرالمؤمنین (ع) به مناس ...
دیدار شهروندان صدرا با شهردار و معاونین و رئیس کمیسیون حقوقی، فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر
آگهي تجدید مزايده فروش دو دستگاه خودرو سواری پژو متعلق به شهرداری صدرا (21-1401)
آگهي مزايده تجدید فروش سی قطعه زمین با کاربری مسکونی در ناحیه نیروانتظامی شهر صدرا(20-1401)
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج
آيين غبار روبی و عطرافشانی مزار شهدای گمنام شهر صدرا برگزار شد
آیین وداع با پیکر شهید امنیت حجت‌الاسلام مویدی در شیراز برگزار گردید
مشکلات شهروندان صدرا در حوزه فعالیت شهرداری بررسی شد
آگهي مناقصه خريد يك دستگاه خودرو پيشروي آمیکو آسنا 54-1401
آگهی مناقصه خرید لوازم بازی پلی اتیلن جهت پارک های سطح شهر صدرا 53-1401
اجرای عرضی و نقشه برداری سه راه وحدت بتن
آگهی تجدید مناقصه اجراي عمليات اصلاح هندسی میدان وحدت بتن شهر صدرا 51-1401
آگهي تجدید مزايده واگذاری و الحاق معبر سه متری ناحیه 128 هکتاری شهر صدرا 19-1401
استمرار دیدار مردمی شهردار و معاونین با شهروندان صدرا
آگهي تجدید مزايده فروش دو واحد آپارتمان متعلق به شهرداری صدرا واقع در چهارراه مولانا 18-1401
گزارش تصویری
مراسم راهپیمایی بزرگداشت ۱۳ آبان در صدرا برگزار گردید
بازدید شهرداران استان آذربایجان شرقی از شهر صدرا
آگهی تجدید مناقصه عملیات اجرای فاز اول پارک محله ای البرز 3 – شماره 50-1401
آگهی تجدید مناقصه انجام وظایف و فعالیت های قابل واگذاری مورد نیاز واحدهای مختلف شهرداری صدرا (49-140 ...
دیدار شهروندان صدرا با شهردار و رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر
آگهی فراخوان عمومی جذب سرمایه گذار احداث فیبر نوری شهرداری صدرا
دکتر روح الله نجابت با هدف بررسی مشکلات شهر صدرا در شورای اسلامی شهر صدرا حضور یافت
شهردار صدرا به همراه  نائب رئیس شورای شهر و کارکنان مجموعه شهرداری در مراسم تشییع پیکر شهدای حادثه ت ...
راهپیمایی شهروندان صدرا در محکومیت حادثه تروریستی حرم مطهر احمد ابن موسی (ع) شاهچراغ
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا در پی حادثه تروریستی شاهچراغ
دیدار شهروندان صدرا با شهردار ، معاونین شهرداری صدرا برگزار گردید
گزارش تصویری
آگهی تجدید فراخوان سرمایه گذاری و ساخت بازارچه های محلی شهر صدرا
آگهي مزايده فروش سی قطعه زمین با کاربری مسکونی در ناحیه نیروانتظامی شهر صدرا شماره 16-1401
آگهی مناقصه اجراي عمليات اصلاح هندسی میدان وحدت بتن شهر صدرا 48-1401
آگهی مزايده اجاره 8 باب كيوسك مطبوعاتي و تنقلاتی سطح شهر صدرا شماره 17-1401
دیدار شهروندان صدرا با شهردار، معاونین و رئیس شورای اسلامی شهر
بررسی و بازدید از ظرفیت های گردشگری و تفریحی شهر صدرا
آدرس بازارهای هفتگی شهر صدرا
آگهي تجدید مزايده فروش دو دستگاه خودرو سواری پژو متعلق به شهرداری صدرا شماره 15-1401
آگهي مزايده واگذاری و الحاق معبر سه متری حدفاصل قطعات 31 و 32 ناحیه 128 هکتاری شهر صدرا شماره 14-14 ...
برگزاری محفل انس با قرآن به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق(ع)
آگهی مناقصه عملیات اجرای فاز اول پارک محله ای البرز 3 –شماره 47-1401
شورای اداری شهرستان شیراز با محوریت مشکلات شهر صدرا برگزار شد
بررسی مشکلات بهداشت و درمان شهر صدرا در شورای شهر
تقدیر شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا از نیروی انتظامی این شهر
آگهي تجدید مناقصه خريد لوازم و قطعات مورد نيازسازمان اتوبوسراني شماره 46-1401
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای شهر به مناسبت فرارسیدن هفته نیروی انتظامی
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع)
آگهی تجدید عملیات حفظ و نگهداری فضای سبز فاز دو، بلوار خلیج فارس و پارک جنگلی شهر صدرا شماره 45-1401
جلسه مشترک شهردار،اعضای شورای اسلامی شهر صدرا با مسئولین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس
بازدید میدانی شهردار ،رئیس شورای اسلامی و جمعی از مدیران و اعضای شورا از خیابان کوهپایه 8، مدرسه شق ...
زیر سازی و روکش آسفالت خیابان همای و منشعبات (محله نیروی انتظامی)
تقدیر و تشكر شهردار صدرا و رئیس شورای اسلامی شهر از زحمات آتش نشانان به مناسبت روز آتش نشانی و ایمن ...
بازدید شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا از نمایشگاه یادواره شهدا در هفته دفاع مقدس
آگهي فراخوان عمومي جذب سرمايه گذار شبكه زيرساخت فيبر نوري شهرداري صدرا
آگهی تجدید مناقصه انجام وظایف و فعالیت های قابل واگذاری مورد نیاز واحدهای مختلف شهرداری صدرا (44-140 ...
مسابقات عملیاتی ورزشی آتش نشانان صدرا برگزار شد
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت گرامیداشت 7 مهر روز ایمنی و آتش نشانی
راهپیمایی مردم صدرا در محکومیت اغتشاشات اخیر
زنگ مهر در شهر صدرا به صدا درآمد
میز خدمت شهرداری صدرا در نماز جمعه برگزار شد
شهرداری صدرا اقدامات لازم جهت آماده سازی مدارس را همزمان با شروع سال تحصیلی در دستور کار دارد
گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تجدید میثاق در یادمان شهدای گمنام شهر صدرا
پیام شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس
شهر صدرا در حوزه زیر ساخت های فرهنگی پیشرفت چندانی نداشته است
تصاویری از اکو پارک زیبای شهر صدرا
آیین گشایش نخستین جایزه ادبی صدرا برگزار گردید
مراسم جاماندگان اربعین حسینی در شهر صدرا برگزار شد
پیام شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی
دیدار مردمی دکتر پرنیان شهردار صدرا به همراه معاونین و فیروزمند رئیس کمیسیون فرهنگی و حقوقی شورای ا ...
پیگیری و بررسی مشکلات شهر صدرا با حضور دکتر عزیزی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس
بازدید شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا از ادامه روند نهضت آسفالت شهر صدرا
بررسی مشکلات فاضلاب شهر صدرا با حضور مدیرعامل آبفا شیراز، شهردار و رئیس شورای شهر صدرا
بازدید شهردار و رئیس شورا از پروژه در حال اجرای میدان جهاد فاز دو
بازدید شهردار و رئیس شورا از زمین ورزشی خیابان بسطامی (محله ارتش . فاز 2)
احداث سرعتکاه و نصب علائم ترافیکی در ۲۲ نقطه حادثه خیز در حال اجرا می باشد
آگهي تجدید مناقصه خريد لوازم و قطعات مورد نيازسازمان اتوبوسراني 43-1401
آگهی مناقصه انجام وظایف و فعالیت های قابل واگذاری مورد نیاز واحدهای مختلف شهرداری صدرا (42-1401 )
آگهی عملیات حفظ و نگهداری فضای سبز فاز دو، بلوار خلیج فارس و پارک جنگلی شهر صدرا (41-1401 )
میزهای خدمت در محلات شهر صدرا برپا می شود
پیام تسلیت دکتر پرنیان شهردار و مهندس عزیزی رئیس شورای اسلامی شهر صدرا در پی درگذشت مادر شهید غلامرض ...
اجراي حكم تخريب تعدادي از ساخت و سازهاي غير مجاز در حريم شهر صدرا
تعطیلی جایگاه شماره 1 عرضه سوخت CNG شهرداری به علت تعمیرات
دیدار شهروندان صدرا با شهردار، رئیس شورا و معاونین
بهره برداری از ۲ مرکز جامع خدمات سلامت در شهر صدرا همزمان با هفته دولت
آئین کلنگ زنی و شروع عملیات اجرایی شبکه فاضلاب محله امور عشایر فاز 2 شهر صدرا برگزار گردید
هفت دستگاه مینی بوس و تسهیلات بلاعوض جهت ساماندهی و بهسازی ناوگان فرسوده شهری، در مسیر صدرا
ره آورد سه هزار میلیارد ریالی شهردار ، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهرصدرا از سفر دو روزه به پایتخت
قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اجرای ۶ هزار میلیارد ریال پروژه های عمرانی شهر صدرا را برعهده گرفت
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای شهر صدرا به مناسبت روز کارمند
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت هفته دولت
شهردار و رئیس شورای شهر صدرا در پیامی فرارسیدن یکم شهریور، روز پزشک را به مدافعان سلامت تبریک گفتند
بازدید شهردار و رئیس شورای شهر از منطقه جهاد فاز دو شهر صدرا
بررسی مشکلات پارک ها و برخی معابر شهر صدرا با حضور شهردار ، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر
دیدار شهروندان صدرا با شهردار و معاونین و رئیس کمیسیون حقوقی، فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر
فرماندار شهرستان شیراز ضمن بازدید از برخی مشکلات زیرساختی شهر صدرا در نشست شورا و معتمدین شهر نیز حض ...
دیدار شهروندان صدرا با شهردار و معاونین
مناقصه خريد دستگاه جدول شوي و دستگاه حمل زباله و دستگاه سيمي تريلر هاپردار شماره 40-1401
مناقصه خريد ماشين آلات خدماتي و عمراني جرثقيل هيدرو ليكي - تلسكوپي 10 تني شماره 39-1401
آگهي مناقصه خريد ماشين آلات خدماتي و عمراني كشنده سيم تريلر بنز مدل 2630 جفت محور شماره 38-1401
آگهي مناقصه خريد ماشين آلات عمراني كاميونت هيونداي 6 تن -شماره 37-1401
آگهي تجديد مزايده اجاره مكان برگزاري بازي تفريحي بالن سواري( حداكثر تا ارتفاع 300 متر و به صورت ثابت ...
آگهي مناقصه تهيه و تكميل نقشه پايه با مقياس 500 /1 شماره 36- 1401
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز خبرنگار
حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا در مراسم عزاداری شهادت امام حسین (ع)
برگزاری مراسم عزاداری عاشورای حسینی با حضور شهردار و رئیس شورای شهرصدرا
حضور دکتر پاک فطرت و مسئولین شهر صدرا در هیئت های مذهبی شهر صدرا
آئین وداع با پیکر مطهر سیدالشهدای مقاومت فارس سردار شهید حاج عبدالله اسکندری در شهر صدرا
خداوند متعال به ما توفیق داد که پیکر مطهر سردار شهید عبدالله اسکندری را در شهر صدرا زیارت کنیم
آگهی مناقصه خرید یک دستگاه خودروی پیشروی آتشنشانی شماره 35-1401
مزايده واگذاري فضاهای تبلیغاتی بدنه اتوبوس های شهرداری صدرا - شماره 7-1401
هاشم عزیزی بعنوان رئیس جدید شورای شهر صدرا انتخاب شد
دیدار شهروندان صدرا با شهردار و معاونین
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت فرارسیدن ماه محرم
آگهی تجدید مناقصه خريد ماشين آلات عمراني شهرداري صدرا به شماره 34-1401
آیین تکریم و معارفه امام جمعه شهر صدرا برگزار شد
آگهي تجدید مناقصه خريد،نصب و راه اندازي تاسيسات آب نماي قل زن و فواره اي ميدان امام رضا (ع) به شمار ...
آگهي تجدید مناقصه خريد تجهيزات كامپيوتري به شماره 32-1401
آگهي تجدید مناقصه خريد لوازم و قطعات مورد نيازسازمان اتوبوسراني به شماره 31-1401
دیدار شهروندان صدرا با شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر
مدیریت شهری صدرا جهت جلوگیری از بحران احتمالی سیلاب ، اقدامات پیشگیرانه را انجام می دهد
جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در شهرداری صدرا برگزار شد
آگهي فراخوان سرمايه گذاري و ساخت بازارچه هاي محلي شهر صدرا
سرویس های مدارس شهر صدرا ساماندهی و نظارت می شود
آگهي فراخوان سرمايه گذاري و ساخت بازارچه هاي محلي شهر صدرا
آگهي مزايده فروش روغن سوخته موجود در واحد هاي موتوري و جايگاه CNG شهرداري صدرا شماره 6-1401
شهردار و شورای شهر صدرا با تولیت آستان مقدس حضرت شاه چراغ (ع) دیدار کردند
آگهي تجدید مناقصه احداث ساختمان (سوله ) معاينه فني خودرو به شماره 30-1401
آگهي تجدید مناقصه عمليات بكارگيري ماشين الات راهسازي (سنگين ) بصورت ساعتي به شماره 29-1401
آگهی مزایده اجاره زمین جهت فروش آبغوره
تجدید مزایده اجاره مكان برگزاري بازي تفريحي بالن سواري (بصورت ثابت وحداكثر تا ارتفاع 300 متر ) شمار ...
گزارش تصویری قرائت پر فیض دعای عرفه در مسجد امام رضا (ع)
آگهی مناقصه زيرسازي و آسفالت معابر فاز دو شهر صدرا (آدرس هاي پيوست 2) 28-1401
آگهی مناقصه 27-1401 زيرسازي و آسفالت معابر فاز دو شهر صدرا (آدرس هاي پيوست 1)
آگهی مناقصه زيرسازي و آسفالت معابر فاز يك شهر صدرا 26-1401
آگهی مناقصه خريد ماشين آلات عمراني شهرداري صدرا 25-1401
پیام تبریک شهردار صدرا به مناسبت روز شهرداریها و دهیاریها
مشکلات پیش روی ساخت کتابخانه در صدرا بررسی شد
آگهي مناقصه خريد،نصب و راه اندازي تاسيسات آب نماي قل زن و فواره اي ميدان امام رضا (ع) شماره 24-1401
آگهی تجدید مناقصه خرید تجهیزات و نصب برای سیستم پایش تصویری به شماره 23- 1401 (تجدید مناقصه 9-1401)
آگهي مناقصه خريد لوازم و قطعات مورد نيازسازمان اتوبوسراني به شماره 22-1401
آگهي مناقصه خريد و حمل گل و گياه مورد نياز شهرداري صدرا شماره 21-1401
آگهي تجديد مناقصه عمليات اجرايي لكه گيري آسفالت معابر فاز دو سطح شهر صدرا - 20-1401 تجديد مناقصه 4-1 ...
مراسم گرامیداشت هفته قوه قضائیه و شهدای ۷ تیر در صدرا برگزار شد
آگهي مناقصه احداث ساختمان (سوله ) معاينه فني خودرو به شماره 19-1401
آگهي مناقصه عمليات اجراي جداول عرضي معابر فاز يك و دو به شماره 18-1401
آگهي مناقصه خريد دستگاه توليد بلوك و تك لبه زن به شماره 17-1401
آگهي مناقصه خريد تجهيزات كامپيوتري به شماره 16-1401
آگهی مناقصه اجراي عمليات موزاييك فرش پياده رو و رفوژ وسط بلوار البرز و كوهسار به شماره 15-1401
آگهی مناقصه عملیات بکارگیری ماشین الات راهسازی (سنگین ) بصورت ساعتی به شماره 14-1401
آگهي مناقصه تهيه و تكميل نقشه پايه با مقياس 500 /1 شماره 13- 1401
مزايده واگذاري تبليغات شهري در سطح شهر صدرا- شماره 3-1401
آگهي تجدید مناقصه واگذاری امور خدمات شهري فاز يك و فاز دو شهر صدرا - شماره 12-1401
جشن بزرگ میلاد امام رضا(ع) در شهر صدرا برگزار گردید
با همکاری شهرداری و خیرین نخستین مددسرای شهر صدرا ساخته می شود
مزايده اجاره 4باب كيوسك مطبوعاتي سطح شهر صدرا شماره 2-1401
مزایده اجاره مكان برگزاري بازي تفريحي بالن سواري (بصورت ثابت وحداكثر تا ارتفاع 300 متر ) شماره 1-14 ...
آگهی مناقصه عملیات موزاییک فرش پیاده رو در راستای زیبا سازی معابر سطح شهر به شماره 11-1401
آگهی مناقصه عملیات حفر چاه دستی (دهان گشاد ) به شماره 10-1401
نشست مشترک اعضای شورای شهر، شهردارصدرا و سرپرست شرکت عمران با رئیس مجمع نمایندگان استان فارس برگزار ...
آگهی مناقصه خرید تجهیزات و نصب برای سیستم پایش تصویری به شماره 9-1401
مراسم سالروز رحلت جانسوز رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)در مسجد امام رضا(ع)برگزار ...
پیام تسلیت شهردار و شورای شهر صدرا به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)
مشکلات مجموعه باغشهر اهل بیت صدرا بزودی برطرف خواهد شد
پیام همدردی شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا در پی حادثه متروپل آبادان
آگهي مناقصه عمليات اجراي موزاییک فرش میادین امام رضا(ع) و فرهنگ - شماره 8-1401
آگهي مناقصه عمليات اجراي طرح اصلاح هندسي ميدان جهاد فاز دو صدرا - شماره 7-1401
آگهي مناقصه اجرای ترمیم و احداث جداول معابر فاز یک و دو شهر صدرا - شماره 6-1401
کاهش 29درصدی عوارض شهرداری صدرا در خرداد ماه
آگهي مناقصه طراحی،اجرا و نصب چمن مصنوعی جهت زمین ورزشی و فضای سبز شهرداری صدرا - شماره 5-1401
آگهي مناقصه عملیات اجرایی لکه گیری آسفالت معابر فاز دو سطح شهر صدرا - شماره 4-1401
آگهي مناقصه عملیات اجرایی لکه گیری آسفالت معابر فاز یک سطح شهر صدرا - شماره 3-1401
برگزاری جشن بزرگ سالروز آزادی خرمشهر در صدرا
گرامیداشت روز صدرا در اکو پارک
آگهي مناقصه واگذاری امور خدمات شهري فاز يك و فاز دو شهر صدرا - شماره 2-1401
دیدار شهردار و اعضای شورای شهر صدرا با آیت الله ملک حسینی همزمان با روز صدرا
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی به مناسبت یکم خردادماه روز صدرا
با حضور عضو مجلس خبرگان رهبری از روابط عمومی‌های شهر صدرا تجلیل شد
مشکلات فاضلاب فاز دو صدرا بررسی شد
همزمان با هفته معلم از مدیران و معلمین شهر صدرا تجلیل شد
برپایی با شکوه نماز عید سعید فطر در شهر صدرا
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت عید سعید فطر
110هزار متر طول از معابر سطح شهر صدرا خط کشی می شود
پیام شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و گرامیداشت روز م ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز جهانی کارگر
برپایی راهپیمایی پرشور روز قدس در شهر صدرا
پیام دعوت شهردار و رئیس شورای اسلامی از مردم فهیم شهر صدرا جهت شرکت در راهپیمایی روز قدس
راهپیمایی روز قدس در شهر صدرا به صورت باشکوهی برگزار خواهد شد
آثار معماران می تواند به شهر هویت دهد
کاهش 30 درصدی عوارض شهرداری صدرا در اردیبهشت ماه
گزارش تصویری برگزاری مراسم احیا شب بیست یکم ماه رمضان شهر صدرا مسجد امام رضا(ع)
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای شهر صدرا به مناسبت روز تأسیس سپاه
برگزاری مراسم احیای شب قدر درشهر صدرا _ مسجد امام رضا (ع)
گزارش تصویری دیدار مردمی شهردار صدرا و معاونین با شهروندان
لیست اعضاءتحت پوشش اتحادیه در رسته فروش و شارژ کپسول آتش نشانی و لوازم جانبی آتش نشانی
با اجرای قرارداد ۳ هزار میلیاردی شهر صدرا در مسیر توسعه قرار می گیرد
شهردار و رئیس شورای شهر صدرا با حضور در دفتر استاندار پیگیر رفع مشکلات این شهر شدند
جذب سرمایه گذار، راهکاری موثر در ایجاد درآمد پایدار و اشتغال آفرینی است
هنر انقلاب اسلامی، هنری زنده و پویا و دارای هویت جامع است
شهرداری صدرا برای بازگشایی مدارس آماده هر نوع همکاری است
در پی ارتقا درجه فرمانده سپاه فجر فارس به سرتیپی
دیدار شهردار ،رئیس و اعضای شورای شهر صدرا با شهردار شیراز
به مناسبت فرار رسیدن عید نوروز
پیام تبریک دکتر پرنیان شهردار و مهندس فیروزمند رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت هفته سربازان گمن ...
پیام تبریک دکتر پرنیان شهردار و مهندس فیروزمند رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت فرارسیدن نیمه شع ...
رئیس و اعضای شورای شهر از دکتر پرنیان شهردار صدرا تقدیر کردند
مهندس عباسی سرپرست معاونت فنی و اجرایی شهرداری صدرا از آمادگی کامل ستاد مدیریت سفر شهرداری صدرا خبر ...
جلسه ستاد مدیریت بحران شهر شهرداری صدرا به منظور پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری برگزار شد
افزایش ساعات کاری ناوگان اتوبوسرانی در روزهای پایانی سال
همزمان با روز درختکاری 5 هزار نهال رایگان در بین شهروندان صدرا توزیع گردید
پیام تبریک رئیس شورای اسلامی شهر صدرا در پی انتخاب شهردار صدرا در شورای شهرداران استان و معرفی به سا ...
تیم شهید حججی قهرمان مسابقات فوتسال شهرداری صدرا شد/ جام قهرمانی به شهردار اهدا شد
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای شهر صدرا به مناسبت اعیاد شعبانیه، روز پاسدار و جانباز
پایان مسابقات تنیس روی میز شهرداری صدرا
عملیات اصلاح هندسی تقاطع ها و میادین سطح شهر صدرا اجرا می شود
شهرداری آمادگی لازم جهت مشارکت و تکمیل مجموعه ورزشی کارگران را دارد
به مناسبت روز مهندس ، از مهندسین متعهد و بسیجی شهر صدرا تجلیل شد
آگهي مناقصه اجرای عملیات خط کشی محوری برخی از معابر سطح شهر صدرا به شماره 45-1400
آگهي مناقصه تهیه، طراحی ،اجرا و نصب چمن مصنوعی به شماره 44-1400
آگهي مناقصه انجام عمليات موزاييك فرش پياده رو و سراميك كاري آبنما به شماره 43-1400
آگهي مناقصه عمومي انجام عمليات اصلاح هندسي ميدان جهاد فاز دو شهر صدرا به شماره 42-1400
آگهي مزايده اجاره جايگاه استقرار دستگاه كپي جهت شهرداري صدرا شماره 8-1400
آگهی مناقصه عمومي خريدو نصب تجهيزات براي تكميل سيستم و جانمايي صحيح دوربين هاي مداربسته اماكن شهردار ...
تجديد آگهي مناقصه خريد تجهيزات ترافيكي شماره 40-1400
تجدید آگهي مناقصه تأمين ماشين آلات استيجاري سبک و تامین نیروی انسانی مورد نیاز سازمان حمل و نقل شهرد ...
شهردار صدرا سیاست های مدیریت شهری برای پاسخگویی به نیاز شهروندان و جبران کمبودهای شهر جدید را تشریح ...
آگهي مناقصه لکه گیری آسفالت معابر فاز یک و دو شهر صدرا شماره 38-1400
آگهي مناقصه حفظ و نگهداري فضاي سبز فاز يك ،اكو پارك و منطقه اهل بيت شهر صدرا شماره 37-1400
پیام تشكر شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا از حضور چشمگیر مردم صدرا در راهپيمايي 22 بهمن
مردم شهر صدرا حماسه ای انقلابی در ۲۲ بهمن رقم زدند
دعوت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا از مردم برای حضور در راهپیمایی 22 بهمن
دشمنان انقلاب به دنبال این هستند که مردم را از دین ناامید کنند
آگهي مزايده عمومي فروش آهن آلات و ضايعات شهرداري صدرا شماره(6-1400)
آگهی مزایده عمومی فروش روغن سوخته موجود در انبار و جایگاه CNG شهرداری صدرا (مزایده 5-1400)
تعرفه عوارض و بهای خدمات سال 1401 شهرداری صدرا
برای رسیدن به شرایط مطلوب 1200 میلیارد تومان بودجه نیاز است
آگهی مناقصه عمومي عمليات اجراي زيرسازي و روكش آسفالت 36-1400
آگهی مناقصه عمومي خريد ، نصب و تكميل سيستم و جانمايي دوربين هاي مدار بسته اماكن شهرداري صدرا 35-1400
آگهي مناقصه تأمین خودرو های استیجاری با راننده و رانندگان ماشین آلات شهرداری 34-1400
۳۰۰ بسته معیشتی مومنانه به پاکبانان شهرداری صدرا هدیه شد
آگهي مناقصه خريد تجهيزات ترافيكي 33-1400
تخفیف ۶۵ درصدی برای صدور پروانه طرح اقدام و نهضت ملی مسکن اعمال می‌شود
مهار آتش سوزی منزل در شهر صدرا
آگهي مزایده فروش 12500 تن مصالح بیس (مزایده 4-1400)
تجدیدآگهی فراخوان سرمایه گذاری و مشارکت درساخت آلاچیق وکافه کتاب اکوپارک و پیاده رو سلامت شهرداری صد ...
تشییع شهید تازه تفحص شده علی اصغر شهبازی در شهر صدرا
مراسم تشییع شهدای گمنام
رسیدگی به مشكلات شهروندان در ملاقات مردمی با شهردار صدرا
تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران شهرداری صدرا
شهرداری صدرا به سمت هوشمند سازی خدمات گام برداشت
برگزاری مراسم عزاداری دهه نخست فاطمیه در شهر صدرا
زیرساخت های مخابراتی شهر صدرا توسعه داده می شود
تجلیل شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا از پرستاران بیمارستانهای ابوعلی سینا و امیرالمومنی ...
بازدید شهردار صدرا از منطقه ۱۸ شهرداری تهران با هدف تبادل تجارب
آگهي مزایده فروش 50 هزار تن مصالح بیس (مزایده 3-1400)
نشست هم اندیشی شورای پایگاه مقاومت بسیج شهرداری صدرا برگزار شد
آگهي فراخوان سرمايه گذاري و مشاركت درساخت آلاچيق وكافه كتاب اكوپارك و پياده رو سلامت شهرداري صدرا
راهیابی شهر صدرا به مرحله نیمه‌نهایی هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران
گام نخست شهرداری صدرا در هوشمندسازی خدمات
آگهي تجديد مناقصه انجام پروژه مميزي شهر صدرا در فاز دوم و برابر قانون نوسازي و عمران شهري (شماره منا ...
آگهی تجدید مزایده اجاره 7 باب کیوسک مطبوعاتی سطح شهر صدرا
شهر صدرا نیازمند بسیاری از زیرساختها می باشد
آگهي تجدید مناقصه اجراي عمليات ساخت و احداث فضاي سبز عمومي (31-1400 )
انصاری سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شهرداری صدرا شد
آگهي مناقصه تأمين ماشين آلات مورد نياز در انجام امور عمراني و خدمات شهر ( بصورت استيجاري) (شماره منا ...
سازمان مدیریت حمل و نقل و ترافیک شهرداری صدرا
فراخوان عمومی طراحی بازارچه چند منظوره ، ضلع جنوبی اکو پارک شهر صدرا
فراخوان عمومی طراحی ساختمان اداری شهرداری صدرا
فراخوان عمومی طراحی پارک 9 هکتاری واقع در منطقه فاز 2 شهر صدرا
فراخوان عمومی طراحی آرامستان شهرداری صدرا
آگهي مناقصه انجام پروژه مميزي شهر صدرا در فاز دوم و برابر قانون نوسازي و عمران شهري ( شماره مناقصه29 ...
بررسی مشکلات فاز 2 شهرصدرا با حضور دکتر قادری نماینده مجلس
آگهي مناقصه اجراي عمليات ساخت و احداث فضاي سبز عمومي (شماره مناقصه 28-1400 )
آگهی مناقصه عمليات خرید پایه های برق سه متری و چهارمتری جهت تأمین روشنایی پیاده رو سلامت ( شماره منا ...
مراسم اربعین شهر صدرا در ۲ مسیر آغاز می شود
آگهی سنگفرش حاشیه پیاده رو سلامت بلوار بوستان شهر صدرا (شماره مناقصه 25-1400 )
آگهی و فراخوان حفظ ونگهداری فضای سبز فاز دو ،بلوار خلیج فارس و پارک جنگلی شهر صدرا (شماره مناقصه 24- ...
پارک بزرگ نه هکتاری در فاز دو صدرا ساخته می شود
آگهي و فراخوان تجديد مناقصه عمليات اجراي پارك محله اي صفا (26-1400 )
پیام شهردار و رئیس شورای شهر صدرا بمناسبت آغاز هفته دولت
تاکید اعضای شورای اسلامی شهر صدرا بر رفع مشکلات حمل و نقل عمومی
نخستین جلسه صمیمی شهرداری و شورای شهر صدرا برگزار شد
آگهی مزایده اجاره 12 باب کیوسک مطبوعاتی سطح شهر صدرا
شکر توفیق خدمت به مردم جز با خدمت بیشتر به ولی نعمتانمان میسر نمی شود
آیین تحلیف اعضاء شورای شهر صدرا برگزار شد
دکتر پرنیان به عنوان شهردار صدرا ابقا شد
اگر زحمات شما نباشد، این لحظه‌ها هرگز ماندگار نمی‌شود. شما آن را حفظ می‌کنید و در اختیار افکار مردم ...
طرح «اهدای دانایی» با هدف توسعه فرصت استفاده و مطالعه کتاب در شهر صدرا
تولید محتوا، گسترش فضای مجازی و ایجاد زیرساختهای عمرانی ـ فرهنگی با محوریت کتاب
نشست صمیمی شهردار و مسئولین شهرداری صدرا با فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه امیرالمومنین (ع) صدرا برگ ...
با همکاری شهرداری و دانشگاه شیراز ۵ دستگاه اتوبوس جدید خریداری می شود
آگهي تجديد مناقصه اجراي عمليات موزاييك فرش رفوژهاي معابر سطح شهر صدرا فاز يك (شماره مناقصه 22-1400 )
آگهی و فراخوان تجدید مناقصه عملیات اجرای پارک محله ای صفا (شماره مناقصه 21-1400 )
توجه شهرداری صدرا به حوزه های فرهنگی و اجتماعی در کنار خدمت رسانی عمومی
با حمایت استاندار فارس، نخستین تاکسی ویژه صدرا به این شهر رسید
آگهي مناقصه خريد سوئيچينگ جهت شهرداري صدرا (شماره مناقصه 20-1400)
آگهي مناقصه خريد يك دستگاه سرور ذخيره سازي جهت شهرداري صدرا (شماره مناقصه 19-1400)
صدور پروانه‌ بهره برداری برای تاکسی‌های جدید شهر صدرا
آگهی مناقصه عملیات اجراي پارك محله اي صفا(شماره مناقصه 15-1400)
آگهي تجدید مناقصه اجراي عمليات موزائيك فرش رفوژ هاي معابرفاز يك شهر صدرا (شماره مناقصه 14-1400)
آگهی تجدید مناقصه اجراي عمليات اجراي پارك محله اي بلواردانش–دانش 4–ناهيد4 شهر صدرا (شماره مناقصه 18- ...
آگهی تجدید مناقصه اجراي عمليات ترميم و احداث جدول، تك لبه، كانيوا ايستاده فاز يك شهر صدرا (شماره منا ...
آگهي تجديد مناقصه تأمين ماشين آلات عمراني استيجاري مورد نياز شهرداري صدرا (شماره مناقصه 16-1400)
استعلام ساخت و نصب المان شهدا در 7 نقطه شهر صدرا
انجام بیش از ۲۱ عملیات نجات محبوس شدگان در آسانسور در خرداد ماه
تمدید مهلت دریافت اسناد و بارگذاری پیشنهادات مناقصه های 6-1400 و 10-1400
لیست مناقصه های در دست اقدام شهرداری صدرا
یازده ست تنفسی برای آتش نشانان صدرا خریداری شد
آگهي تامين ماشين آلات عمراني استيجاري مورد نياز شهرداري صدرا شماره (13-1400)
آگهي مناقصه اجراي عمليات زير سازي و آسفالت معابر فاز دو سطح شهر صدرا شماره (12-1400)
ارتقا زیرساختهای امنیتی مهمترین نیاز شهروندان است
ظرفیت های بسیار خوب شهرصدرا، نوید دهنده آینده ای بسیار درخشان برای این شهر است
آگهي مناقصه اجراي عمليات زير سازي و آسفالت معابر فازيك سطح شهر صدرا (شماره مناقصه 11-1400)
آگهي مناقصه عمليات اجراي پارك محله اي بلواردانش – دانش 4– ناهيد4 شهر صدرا(شماره مناقصه 10-1400)
آگهي مناقصه اجراي عمليات موزائيك فرش رفوژ هاي معابرفاز دو شهر صدرا (شماره مناقصه 9-1400)
آگهي مناقصه اجراي عمليات موزائيك فرش رفوژ هاي معابرفاز يك شهر صدرا (شماره مناقصه 8-1400)
آگهي مناقصه اجراي عمليات ترميم و احداث جدول ، تك لبه ، كانيوا ايستاده فاز دو شهر صدرا (شماره مناقص ...
آگهي مناقصه اجراي عمليات ترميم و احداث جدول ، تك لبه ، كانيوا ايستاده فاز يك شهر صدرا (شماره مناقصه ...
آگهي مناقصه اجراي عمليات لكه گيري آسفالت معابر سطح شهر صدرا (شماره مناقصه 5-1400 ) (تجديد مناقصه 3-1 ...
عملیات آماده سازی پیاده راه سلامت بولوار بوستان
آزمون استخدامی کارکنان شهرداری صدرا برگزار شد
عملیات نجات یک زن در عمق25 متری یک چاه در صدرا
پیاده راه سلامت بولوار بوستان در حال تکمیل است
اعتماد سازی و مشارکت عمومی و گروهی دو عنصر اساسی در کنترل رفتارهای اجتماعی ناشی از خشونت بین دستگاه ...
آگهي تجديد مناقصه انجام تمامي امور مورد نياز خدمات شهر فاز يك و دو شهر صدرا (شماره مناقصه 4 -1400)
با دستور استاندار فارس، بودجه ساخت آرامستان شهر صدرا تامین شد
آگهي مناقصه اجراي عمليات لكه گيري آسفالت معابر سطح شهر صدرا (شماره مناقصه 3-1400 )
جمع آوری سگهای بلاصاحب با تلاش شهرداری و همکاری انجمن های مردمی در صدرا
نصب ایستگاههای اتوبوس جدید در شهر صدرا
قرارداد های شهرداری صدرا شفاف تر از همیشه در دسترس همه
تعطیلی بازار های روزانه شهر صدرا
آگهي مناقصه خريد ست تنفسي با متعلقات كامل (شماره مناقصه 2-1400 )
در شب میلاد حضرت ولی عصر(عج) شهر صدرا نور باران می شود
پیام تبریک دکتر پرنیان شهردار صدرا به مناسبت عید نیمه شعبان و ولادت امام زمان (عج)
با هدف سلامت پاکبانان شهرداری صدرا
سرویس بهداشتی پارک خرم و اکوپارک در حال ساخت است
آمادگی کامل شهرداری صدرا برای تندباد احتمالی امشب و فردا
آگهي مناقصه انجام تمامي امور مورد نياز خدمات شهر فاز يك و دو شهر صدرا (شماره مناقصه 1-1400 )
مجوز تاسیس بانک سپه در فاز ۲ صدرا صادر شد
شهردار صدرا در پیامی آغاز سال نو و عید نوروز را به شهروندان تبریک گفت
برای دفاع از ارزش‌های انقلاب در کنار سپاه هستیم
از تردد غیر ضروری خودداری نمایید
تندباد در صدرا ۵ مصدوم بر جای گذاشت
در آستانه سال نو اقدامات جهادی در مناطق مختلف شهر صدرا در حال انجام است
11 پارک محله ای سال آینده در شهر صدرا احداث می شود
حمایت استاندار باعث پیشرفت طرح های عمرانی شهر صدرا شده است
تست کرونا کارمندان شهرداری صدرا در حال انجام است
دکتر پرنیان به عنوان شهردار صدرا منصوب شد
اجرای عملیات لکه گیری و ترمیم معابر سطح شهر
عملیات خط کشی محوری معابر اصلی شهر صدرا به صورت مکانیزه آغاز گردید
آگهی مناقصه حفظ و نگهداری فضای سبز فاز یک ، اکو پارک و منطقه اهل بیت شهر صدرا (54-99)
آگهی مناقصه کلیه امور مورد نیاز خدمات شهر فاز یک و دو شهر صدرا (55-99)
تجلیل از خانواده شهید مدافع حرم شهر صدرا
بازدید میدانی شهردار صدرا از فاز ۲
از پدران شهید و بانوان جانباز ساکن شهر صدرا تجلیل شد
بازدید میدانی شهردار، معاون فنی و اجرایی و سرپرست ناحیه 2 از مناطق فاز 2 صدرا
آگهی مزایده واگذاری مکان استقرار دستگاه کپی بصورت اجاره
مراسم نورافشانی 21 بهمن ماه
خريد سطل زباله و صندلي جهت پياده راه سلامت شهر صدرا 53-99
بازبینی قراردادهای سال 89 تاکنون شهرداری صدرا و کشف فساد در معاملات و قراردادها/ افزایش 100 درصدی تح ...
برگزاری میز خدمت در نماز جمعه
قدرت موشک های انقلاب اسلامی، ثمره خون شهدای عظيم الشأن و ایمان ملت ایران است
حفظ دستاوردهای شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی وظیفه شرعی و قانونی ماست/انقلاب اسلامی به برکت خون شهدای ...
تعرفه عوارض و بهای خدمات سال 1400
عکاسی و فیلم ۹۰ ثانیه ای من یار انقلابم
آیین آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی
برگزاری مستمر وبینارهای آموزشی کنترل و کاهش خشونت
مسابقه کتابخوانی اشلو
تقدیر از خانواده معظم سردار تنگه اُحد شهید مرتضی جاویدی در روز تکریم مادران و همسران شهدا
مسابقه کتابخوانی مادر خورشید
مراسم استقبال از پیکر مطهر شهدای گمنام
تمدید مهلت تحويل و ارسال مدارك جهت عمليات محوطه سازی گلزار شهداي گمنام
خرید دال و تک لبه بتنی جهت معابر سطح شهر صدرا 52-99
صدرا میزبان شهدای گمنام، عطر شهادت در مشام جان شهر
پویش عشق به حاج قاسم
آغاز به کار دبیرخانه جشنواره پایتخت کتاب با شعار "صدرا،صدای کتاب"
آگهی مناقصه تابلو تبلیغاتی و اطلاع رسانی( آگهی نما) 51-99
آگهی مناقصه خرید گل و گیاه 50-99(تجدید مناقصه 45-99)
فرش قرمز صدرا، زیر پای کتاب
نجات سرنشینان محبوس شده  در پی تصادف سه دستگاه خودرو
بازبينی در قراردادهای ادوار گذشته، يكصد ميليارد تومان را به شهرداری صدرا باز گرداند/ دربرابر افراد س ...
انتخاب شعار شهر دوست دار کتاب
شرایط لازم جهت اخذ پروانه تاکسیرانی و واگذاری 100 دستگاه تاکسی