بیانیه‌ی گام دوم رهبرانقلاب


    
تعداد بازدید: 1649
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/12/15

از میان همه‌ی ملّتهای زیر ستم، کمتر ملّتی به انقلاب همّت میگمارد؛ و در میان ملّتهایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌جز تغییر حکومتها، آرمانهای انقلابی را حفظ کرده باشند. امّا انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که ....

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله‌ الطّاهرین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدّین.

 ورود انقلاب اسلامی به دومین مرحله‌‌ی خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی
از میان همه‌ی ملّتهای زیر ستم، کمتر ملّتی به انقلاب همّت میگمارد؛ و در میان ملّتهایی که به‌پاخاسته و انقلاب کرده‌اند، کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده و به‌جز تغییر حکومتها، آرمانهای انقلابی را حفظ کرده باشند. امّا انقلاب پُرشکوه ملّت ایران که بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب عصر جدید است، تنها انقلابی است که یک چلّه‌ی پُرافتخار را بدون خیانت به آرمانهایش پشت سر نهاده و در برابر همه‌ی وسوسه‌هایی که غیر قابل مقاومت به نظر میرسیدند، از کرامت خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و اینک وارد دوّمین مرحله‌ی خودسازی و جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است. درودی از اعماق دل بر این ملّت؛ بر نسلی که آغاز کرد و ادامه داد و بر نسلی که اینک وارد فرایند بزرگ و جهانیِ چهل سال دوّم میشود.

 پیروزی انقلاب اسلامی؛ آغازگر عصر جدید عالم
آن روز که جهان میان شرق و غرب مادّی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمیبُرد، انقلاب اسلامی ایران، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چهارچوب‌ها را شکست؛ کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد و آغاز عصر جدیدی را اعلام نمود. طبیعی بود که سردمداران گمراهی و ستم واکنش نشان دهند، امّا این واکنش ناکام ماند. چپ و راستِ مدرنیته، از تظاهر به نشنیدن این صدای جدید و متفاوت، تا تلاش گسترده و گونه‌گون برای خفه کردن آن، هرچه کردند به اجلِ محتوم خود نزدیک‌تر شدند. اکنون با گذشت چهل جشن سالانه‌ی انقلاب و چهل دهه‌ی فجر، یکی از آن دو کانون دشمنی نابود شده و دیگری با مشکلاتی که خبر از نزدیکی احتضار میدهند، دست‌وپنجه نرم میکند! و انقلاب اسلامی با حفظ و پایبندی به شعارهای خود همچنان به پیش میرود.

 شعارهای جهانی، فطری، درخشان و همیشه‌زنده‌ی انقلاب اسلامی
برای همه‌چیز میتوان طول عمر مفید و تاریخ مصرف فرض کرد، امّا شعارهای جهانی این انقلاب دینی از این قاعده مستثنا است؛ آنها هرگز بی‌مصرف و بی‌فایده نخواهند شد، زیرا فطرت بشر در همه‌ی عصرها با آن سرشته است. آزادی، اخلاق، معنویّت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت، برادری، هیچ یک به یک نسل و یک جامعه مربوط نیست تا در دوره‌ای بدرخشد و در دوره‌ای دیگر افول کند. هرگز نمیتوان مردمی را تصوّر کرد که از این چشم‌اندازهای مبارک دل‌زده شوند. هرگاه دل‌زدگی پیش آمده، از روی‌گردانی مسئولان از این ارزشهای دینی بوده است و نه از پایبندی به آنها و کوشش برای تحقّق آنها.

 دفاع ابدی از نظریه‌ی نظام انقلابی
انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و بااراده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است، امّا تجدیدنظرپذیر و اهل انفعال نیست. به نقدها حسّاسیّت مثبت نشان میدهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرفهای بی‌عمل میشمارد، امّا به هیچ بهانه‌ای از ارزشهایش که بحمدالله با ایمان دینی مردم آمیخته است، فاصله نمیگیرد. انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمیشود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمیبیند، بلکه از نظریّه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع میکند.

 جمهوری اسلامی و فاصله‌ی میان بایدها و واقعیتها
جمهوری اسلامی، متحجّر و در برابر پدیده‌ها و موقعیّتهای نو به نو، فاقد احساس و ادراک نیست، امّا به اصول خود بشدّت پایبند و به مرزبندی‌های خود با رقیبان و دشمنان بشدّت حسّاس است. با خطوط اصلی خود هرگز بی‌مبالاتی نمیکند و برایش مهم است که چرا بماند و چگونه بماند. بی‌شک فاصله‌ی میان بایدها و واقعیّتها، همواره وجدانهای آرمان‌خواه را عذاب داده و میدهد، امّا این، فاصله‌ای طی‌شدنی است و در چهل سال گذشته در مواردی بارها طی شده است و بی‌شک در آینده، با حضور نسل جوان مؤمن و دانا و پُرانگیزه، با قدرت بیشتر طی خواهد شد.

 انقلاب اسلامی؛ مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی
انقلاب اسلامی ملّت ایران، قدرتمند امّا مهربان و باگذشت و حتّی مظلوم بوده است. مرتکب افراط‌ها و چپ‌روی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیامها و جنبشها است، نشده است. در هیچ معرکه‌ای حتّی با آمریکا و صدّام، گلوله‌ی اوّل را شلّیک نکرده و در همه‌ی موارد، پس ‌از حمله‌ی دشمن از خود دفاع کرده و البتّه ضربت متقابل را محکم فرود آورده است. این انقلاب از آغاز تا امروز نه بی‌رحم و خون‌ریز بوده و نه منفعل و مردّد. با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است. این جوانمردی و مروّت انقلابی، این صداقت و صراحت و اقتدار، این دامنه‌ی عمل جهانی و منطقه‌ای در کنار مظلومان جهان، مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی است، و همواره چنین باد.

 برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت
اینک در آغاز فصل جدیدی از زندگی جمهوری اسلامی، این بنده‌ی ناچیز مایلم با جوانان عزیزم، نسلی که پا به میدان عمل میگذارد تا بخش دیگری از جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ را آغاز کند، سخن بگویم. سخن اوّل درباره‌ی گذشته است.

عزیزان! نادانسته‌ها را جز با تجربه‌ی خود یا گوش سپردن به تجربه‌ی دیگران نمیتوان دانست. بسیاری از آنچه را ما دیده و آزموده‌ایم، نسل شما هنوز نیازموده و ندیده است. ما دیده‌ایم و شما خواهید دید. دهه‌های آینده دهه‌های شما است و شمایید که باید کارآزموده و پُرانگیزه از انقلاب خود حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدّن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمیٰ (ارواحنافداه) است، نزدیک کنید. برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت. دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره‌ی گذشته و حتّی زمان حال را دنبال میکنند و از پول و همه‌ی ابزارها برای آن بهره میگیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمیتوان شنید.

 آغاز انقلاب و نظام اسلامی از نقطه‌ی صفر
انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن، از نقطه‌ی صفر آغاز شد؛ اوّلاً: همه‌چیز علیه ما بود، چه رژیم فاسد طاغوت که علاوه ‌بر وابستگی و فساد و استبداد و کودتایی بودن، اوّلین رژیم سلطنتی در ایران بود که به دست بیگانه -و نه به زور شمشیر خود- بر سرِ کار آمده بود، و چه دولت آمریکا و برخی دیگر از دولتهای غربی، و چه وضع بشدّت نابسامان داخلی و عقب‌افتادگی شرم‌آور در علم و فنّاوری و سیاست و معنویّت و هر فضیلت دیگر.

ثانیاً: هیچ تجربه‌ی پیشینی و راه طی‌شده‌ای در برابر ما وجود نداشت. بدیهی است که قیامهای مارکسیستی و امثال آن نمیتوانست برای انقلابی که از متن ایمان و معرفت اسلامی پدید آمده است، الگو محسوب شود. انقلابیون اسلامی بدون سرمشق و تجربه آغاز کردند و ترکیب جمهوریّت و اسلامیّت و ابزارهای تشکیل و پیشرفت آن، جز با هدایت الهی و قلب نورانی و اندیشه‌ی بزرگ امام خمینی، به دست نیامد. و این نخستین درخشش انقلاب بود.

 تقابل دوگانه‌ی جدید «اسلام و استکبار»؛ پدیده‌ی برجسته‌ی جهان معاصر
پس آ‌نگاه انقلاب ملّت ایران، جهان دوقطبی آن روز را به جهان سه‌قطبی تبدیل کرد و سپس با سقوط و حذف شوروی و اقمارش و پدید آمدن قطبهای جدید قدرت، تقابل دوگانه‌ی جدید «اسلام و استکبار» پدیده‌ی برجسته‌ی جهان معاصر و کانون توجّه جهانیان شد. از سویی نگاه امیدوارانه‌ی ملّتهای زیر ستم و جریانهای آزادی‌خواه جهان و برخی دولتهای مایل به استقلال، و از سویی نگاه کینه‌ورزانه و بدخواهانه‌ی رژیم‌های زورگو و قلدرهای باج‌طلب عالم، بدان دوخته شد. بدین‌گونه مسیر جهان تغییر یافت و زلزله‌ی انقلاب، فرعونهای در بسترِ راحت آرمیده را بیدار کرد؛ دشمنی‌ها با همه‌ی شدّت آغاز شد و اگر نبود قدرت عظیم ایمان و انگیزه‌ی این ملّت و رهبری آسمانی و تأییدشده‌ی امام عظیم‌الشّأن ما، تاب آوردن در برابر آن‌همه خصومت و شقاوت و توطئه و خباثت، امکان‌پذیر نمیشد.

 مدیریت جهادی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم»؛ عامل عزت و پیشرفت ایران در همه‌ی عرصه‌ها
به‌رغم همه‌ی این مشکلات طاقت‌فرسا، جمهوری اسلامی روزبه‌روز گامهای بلندتر و استوارتری به جلو برداشت. این چهل سال، شاهد جهادهای بزرگ و افتخارات درخشان و پیشرفتهای شگفت‌آور در ایران اسلامی است. عظمت پیشرفتهای چهل‌ساله‌ی ملّت ایران آنگاه بدرستی دیده میشود که این مدّت، با مدّتهای مشابه در انقلابهای بزرگی همچون انقلاب فرانسه و انقلاب اکتبر شوروی و انقلاب هند مقایسه شود. مدیریّتهای جهادی الهام‌گرفته از ایمان اسلامی و اعتقاد به اصل «ما میتوانیم» که امام بزرگوار به همه‌ی ما آموخت، ایران را به عزّت و پیشرفت در همه‌ی عرصه‌ها رسانید.

* برکات بزرگ انقلاب اسلامی:
انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و کشور که در دوران پهلوی و قاجار بشدّت تحقیر شده و بشدّت عقب مانده بود، در مسیر پیشرفت سریع قرار گرفت؛ در گام نخست، رژیم ننگین سلطنت استبدادی را به حکومت مردمی و مردم‌سالاری تبدیل کرد و عنصر اراده‌ی ملّی را که جان‌مایه‌‌ی پیشرفت همه‌جانبه و حقیقی است در کانون مدیریّت کشور وارد کرد؛ آنگاه جوانان را میدان‌دار اصلی حوادث و وارد عرصه‌ی مدیریّت کرد؛ روحیه‌ و باور «ما میتوانیم» را به همگان منتقل کرد؛ به برکت تحریم دشمنان،‌ اتّکاء به توانایی داخلی را به همه آموخت و این منشأ برکات بزرگ شد:

 یک) ثبات و امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران
اوّلاً: ثبات و امنیّت کشور و تمامیّت ارضی و حفاظت از مرزها را که آماج تهدید جدّی دشمنان قرار گرفته بود ضمانت کرد و معجزه‌ی پیروزی در جنگ هشت‌ساله و شکست رژیم بعثی و پشتیبانان آمریکایی و اروپایی و شرقی‌اش را پدید ‌آورد.

 دو) موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی
ثانیاً: موتور پیشران کشور در عرصه‌ی علم و فنّاوری و ایجاد زیرساخت‌های حیاتی و اقتصادی و عمرانی شد که تا اکنون ثمرات بالنده‌ی آن روزبه‌روز فراگیرتر میشود. هزاران شرکت دانش‌بنیان، هزاران طرح زیرساختی و ضروری برای کشور در حوزه‌های عمران و حمل‌ونقل و صنعت و نیرو و معدن و سلامت و کشاورزی و آب و غیره، میلیون‌ها تحصیل‌کرده‌ی دانشگاهی یا در حال تحصیل، هزاران واحد دانشگاهی در سراسر کشور، ده‌ها طرح بزرگ از قبیل چرخه‌ی سوخت هسته‌ای، سلّول‌های بنیادی، فنّاوری نانو، زیست‌فنّاوری و غیره با رتبه‌های نخستین در کلّ جهان، شصت برابر شدن صادرات غیرنفتی، نزدیک به ده برابر شدن واحدهای صنعتی، ده‌ها برابر شدن صنایع از نظر کیفی، تبدیل صنعت مونتاژ به فنّاوری بومی، برجستگی محسوس در رشته‌های گوناگون مهندسی از جمله در صنایع دفاعی، درخشش در رشته‌های مهم و حسّاس پزشکی و جایگاه مرجعیّت در آن و ده‌ها نمونه‌ی دیگر از پیشرفت، محصول آن روحیه و آن حضور و آن احساس جمعی است که انقلاب برای کشور به ارمغان آورد. ایرانِ پیش ‌از انقلاب، در تولید علم و فنّاوری صفر بود، در صنعت به‌جز مونتاژ و در علم به‌جز ترجمه هنری نداشت.

 سه) به اوج رسانیدن مشارکت مردمی و مسابقه‌ی خدمت‌رسانی
ثالثاً: مشارکت مردمی را در مسائل سیاسی مانند انتخابات، مقابله با فتنه‌های داخلی، حضور در صحنه‌های ملّی و استکبارستیزی به اوج رسانید و در موضوعات اجتماعی مانند کمک‌رسانی‌ها و فعّالیّتهای نیکوکاری که از پیش ‌از انقلاب آغاز شده بود، افزایش چشمگیر داد. پس ‌از انقلاب، مردم در مسابقه‌‌ی خدمت‌رسانی در حوادث طبیعی و کمبودهای اجتماعی مشتاقانه شرکت میکنند.

 چهار) ارتقاء شگفت‌آور بینش سیاسی آحاد مردم
رابعاً: بینش سیاسی آحاد مردم و نگاه آنان به مسائل بین‌المللی را به گونه‌ی شگفت‌آوری ارتقاء داد. تحلیل سیاسی و فهم مسائل بین‌المللی در موضوعاتی همچون جنایات غرب بخصوص آمریکا، مسئله‌ی فلسطین و ظلم تاریخی به ملّت آن، مسئله‌ی جنگ‌افروزی‌ها و رذالتها و دخالتهای قدرتهای قلدر در امور ملّتها و امثال آن را از انحصار طبقه‌ی محدود و عزلت‌‌گزیده‌ای به نام روشنفکر، بیرون آورد؛ این‌گونه، روشنفکری میان عموم مردم در همه‌ی کشور و همه‌ی ساحتهای زندگی جاری شد و مسائلی از این دست حتّی برای نوجوانان و نونهالان، روشن و قابل فهم گشت.

 پنج) سنگین کردن کفه‌ی عدالت در تقسیم امکانات عمومی کشور
خامساً: کفّه‌ی عدالت را در تقسیم امکانات عمومی کشور سنگین کرد. نارضایتی این حقیر از کارکرد عدالت در کشور به دلیل آنکه این ارزش والا باید گوهر بی‌همتا بر تارک نظام جمهوری اسلامی باشد و هنوز نیست، نباید به این معنی گرفته شود که برای استقرار عدالت کار انجام نگرفته است. واقعیّت آن است که دستاوردهای مبارزه با بی‌عدالتی در این چهار دهه، با هیچ دوره‌ی دیگر گذشته قابل مقایسه نیست. در رژیم طاغوت بیشترین خدمات و درآمدهای کشور در اختیار گروه کوچکی از پایتخت‌نشینان یا همسانان آنان در برخی دیگر از نقاط کشور بود. مردم بیشتر شهرها بویژه مناطق دوردست و روستاها در آخر فهرست و غالباً محروم از نیازهای اوّلیّه‌ی زیرساختی و خدمت‌رسانی بودند. جمهوری اسلامی در شمار موفّق‌ترین حاکمیّتهای جهان در جابه‌جایی خدمت و ثروت از مرکز به همه‌جای کشور، و از مناطق مرفّه‌نشین شهرها به مناطق پایین‌دست آن بوده است. آمار بزرگ راه‌سازی و خانه‌سازی و ایجاد مراکز صنعتی و اصلاح امور کشاورزی و رساندن برق و آب و مراکز درمانی و واحدهای دانشگاهی و سد و نیروگاه و امثال آن به دورترین مناطق کشور، حقیقتاً افتخارآفرین است؛ بی‌شک این همه، نه در تبلیغات نارسای مسئولان انعکاس یافته‌ و نه زبان بدخواهان خارجی و داخلی به آن اعتراف کرده است؛ ولی هست و حسنه‌ای برای مدیران جهادی و بااخلاص نزد خدا و خلق است. البتّه عدالت مورد انتظار در جمهوری اسلامی که مایل است پیرو حکومت علوی شناخته شود، بسی برتر از اینها است و چشم امید برای اجرای آن به شما جوانها است که در ادامه بدان خواهم پرداخت.

 شش) افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه
سادساً: عیار معنویّت و اخلاق را در فضای عمومی جامعه بگونه‌ای چشمگیر افزایش داد. این پدیده‌ی مبارک را رفتار و منش حضرت امام خمینی در طول دوران مبارزه و پس ‌از پیروزی انقلاب، بیش ‌از هر چیز رواج داد؛ آن انسان معنوی و عارف و وارسته از پیرایه‌های مادّی، در رأس کشوری قرار گرفت که مایه‌های ایمان مردمش بسی ریشه‌دار و عمیق بود. هرچند دست تطاول تبلیغات مروّج فساد و بی‌بندوباری در طول دوران پهلوی‌ها به آن ضربه‌های سخت زده و لجنزاری از آلودگی اخلاقی غربی را به درون زندگی مردم متوسّط و بخصوص جوانان کشانده بود، ولی رویکرد دینی و اخلاقی در جمهوری اسلامی، دلهای مستعد و نورانی بویژه جوانان را مجذوب کرد و فضا به سود دین و اخلاق دگرگون شد. مجاهدتهای جوانان در میدانهای سخت از جمله دفاع مقدّس، با ذکر و دعا و روحیه‌ی برادری و ایثار همراه شد و ماجراهای صدر اسلام را زنده و نمایان در برابر چشم همه نهاد. پدران و مادران و همسران با احساس وظیفه‌ی دینی از عزیزان خود که به جبهه‌های گوناگون جهاد می‌شتافتند دل کندند و سپس، آنگاه که با پیکر خون‌آلود یا جسم آسیب‌دیده‌ی آنان روبه‌رو شدند، مصیبت را با شکر همراه کردند. مساجد و فضاهای دینی رونقی بی‌سابقه گرفت. صف نوبت برای اعتکاف از هزاران جوان و استاد و دانشجو و زن و مرد و صف نوبت برای اردوهای جهادی و جهاد سازندگی و بسیج سازندگی از هزاران جوان داوطلب و فداکار آکنده شد. نماز و حج و روزه‌داری و پیاده‌روی زیارت و مراسم گوناگون دینی و انفاقات و صدقات واجب و مستحب در همه‌جا بویژه میان جوانان رونق یافت و تا امروز، روزبه‌روز بیشتر و باکیفیّت‌تر شده است. و اینها همه در دورانی اتّفاق افتاده که سقوط اخلاقی روزافزون غرب و پیروانش و تبلیغات پُرحجم آنان برای کشاندن مرد و زن به لجنزارهای فساد، اخلاق و معنویّت را در بخشهای عمده‌ی عالم منزوی کرده است؛ و این معجزه‌ای دیگر از انقلاب و نظام اسلامی فعّال و پیشرو است.

 هفت) ایستادگی روزافزون در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان
سابعاً: نماد پُرابّهت و باشکوه و افتخارآمیز ایستادگی در برابر قلدران و زورگویان و مستکبران جهان و در رأس آنان آمریکای جهان‌خوار و جنایت‌کار، روزبه‌روز برجسته‌تر شد. در تمام این چهل سال، تسلیم‌ناپذیری و صیانت و پاسداری از انقلاب و عظمت و هیبت الهی آن و گردن برافراشته‌ی آن در مقابل دولتهای متکبّر و مستکبر، خصوصیّت شناخته‌شده‌ی ایران و ایرانی بویژه جوانان این مرز و بوم به‌شمار میرفته است. قدرتهای انحصارگر جهان که همواره حیات خود را در دست‌اندازی به استقلال دیگر کشورها و پایمال کردن منافع حیاتی آنها برای مقاصد شوم خود دانسته‌اند، در برابر ایران اسلامی و انقلابی، اعتراف به ناتوانی کردند. ملّت ایران در فضای حیات‌بخش انقلاب توانست نخست دست‌نشانده‌ی آمریکا و عنصر خائن به ملّت را از کشور برانَد و پس از ‌آن هم تا امروز از سلطه‌ی دوباره‌ی قلدران جهانی بر کشور با قدرت و شدّت جلوگیری کند.

* انقلاب چهل‌ساله و گام بزرگ دوم
جوانان عزیز! اینها بخشی محدود از سرفصل‌های عمده در سرگذشت چهل‌ساله‌ی انقلاب اسلامی است؛ انقلاب عظیم و پایدار و درخشانی که شما به توفیق الهی باید گام بزرگ دوّم را در پیشبرد آن بردارید.

محصول تلاش چهل‌ساله، اکنون برابر چشم ما است: کشور و ملّتی مستقل، آزاد، مقتدر، باعزّت، متدیّن، پیشرفته در علم، انباشته از تجربه‌هایی گران‌بها، مطمئن و امیدوار، دارای تأثیر اساسی در منطقه و دارای منطق قوی در مسائل جهانی، رکورددار در شتاب پیشرفتهای علمی، ر کورددار در رسیدن به رتبه‌های بالا در دانشها و فنّاوری‌های مهم از قبیل هسته‌ای و سلّول‌های بنیادی و نانو و هوافضا و امثال آن، سرآمد در گسترش خدمات اجتماعی، سرآمد در انگیزه‌های جهادی میان جوانان، سرآمد در جمعیّت جوان کارآمد، و بسی ویژگی‌های افتخارآمیز دیگر که همگی محصول انقلاب و نتیجه‌ی جهت‌گیری‌های انقلابی و جهادی است. و بدانید که اگر بی‌توجّهی به شعارهای انقلاب و غفلت از جریان انقلابی در برهه‌هایی از تاریخ چهل‌ساله نمیبود -که متأسّفانه بود و خسارت‌بار هم بود- بی‌شک دستاوردهای انقلاب از این بسی بیشتر و کشور در مسیر رسیدن به آرمانهای بزرگ بسی جلوتر بود و بسیاری از مشکلات کنونی وجود نمیداشت.

 اقتدار انقلاب اسلامی و تغییر چالشها و شکست مستکبران
ایران مقتدر، امروز هم مانند آغاز انقلاب با چالشهای مستکبران روبه‌رو است امّا با تفاوتی کاملاً معنی‌دار. اگر آن روز چالش با آمریکا بر سر کوتاه کردن دست عمّال بیگانه یا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در تهران یا رسوا کردن لانه‌ی جاسوسی بود، امروز چالش بر سرِ حضور ایران مقتدر در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن بساط نفوذ نامشروع آمریکا از منطقه‌ی غرب آسیا و حمایت جمهوری اسلامی از مبارزات مجاهدان فلسطینی در قلب سرزمین‌های اشغالی و دفاع از پرچم برافراشته‌ی حزب‌الله و مقاومت در سراسر این منطقه است. و اگر آن روز، مشکل غرب جلوگیری از خرید تسلیحات ابتدایی برای ایران بود،‌ امروز مشکل او جلوگیری از انتقال سلاحهای پیشرفته‌ی ایرانی به نیروهای مقاومت است. و اگر آن روز گمان آمریکا آن بود که با چند ایرانی خودفروخته یا با چند هواپیما و بالگرد خواهد توانست بر نظام اسلامی و ملّت ایران فائق آید، امروز برای مقابله‌ی سیاسی و امنیّتی با جمهوری اسلامی، خود را محتاج به یک ائتلاف بزرگ از ده‌ها دولت معاند یا مرعوب میبیند و البتّه باز هم در رویارویی، شکست میخورد. ایران به برکت انقلاب، اکنون در جایگاهی متعالی و شایسته‌ی ملّت ایران در چشم جهانیان و عبورکرده از بسی گردنه‌های دشوار در مسائل اساسی خویش است.

 جوانان؛ محور تحقق نظام پیشرفته‌ی اسلامی
امّا راه طی‌شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمانهای بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله‌ی این مسیر که به گمان زیاد، به دشواریِ گذشته‌ها نیست، باید با همّت و هشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود. مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعّالان جوان، در همه‌ی میدانهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویّت و عدالت، باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیّت دهند، از تجربه‌ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند.

 نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی؛ مهم‌ترین ظرفیت امیدبخش کشور
نکته‌ی مهمّی که باید آینده‌سازان در نظر داشته باشند، این است که در کشوری زندگی میکنند که از نظر ظرفیّتهای طبیعی و انسانی، کم‌نظیر است و بسیاری از این ظرفیّتها با غفلت دست‌اندرکاران تاکنون بی‌استفاده یا کم‌استفاده مانده است. همّتهای بلند و انگیزه‌های جوان و انقلابی، خواهند توانست آنها را فعّال و در پیشرفت مادّی و معنوی کشور به معنی واقعی جهش ایجاد کنند.

مهم‌ترین ظرفیّت امیدبخش کشور، نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است. جمعیّت جوان زیر ۴۰ ‌سال که بخش مهمّی از آن نتیجه‌ی موج جمعیّتی ایجادشده در دهه‌ی ۶۰ است، فرصت ارزشمندی برای کشور است. ۳۶ میلیون نفر در سنین میانه‌ی ۱۵ و ۴۰ سالگی، نزدیک به ۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه‌ی دوّم جهان در دانش‌آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه‌ی انقلابی رشد کرده و آماده‌ی تلاش جهادی برای کشورند، و جمع چشمگیر جوانان محقّق و اندیشمندی که به آفرینشهای علمی و فرهنگی و صنعتی و غیره اشتغال دارند؛ اینها ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته‌ی مادّی با آن مقایسه نمیتواند شد.

 فهرست طولانی فرصتهای مادی کشور
به‌جز اینها، فرصتهای مادّی کشور نیز فهرستی طولانی را تشکیل میدهد که مدیران کارآمد و پُرانگیزه و خردمند میتوانند با فعّال کردن و بهره‌گیری از آن، درآمدهای ملّی را با جهشی نمایان افزایش داده و کشور را ثروتمند و بی‌نیاز و به معنی واقعی دارای اعتمادبه‌نفس کنند و مشکلات کنونی را برطرف نمایند. ایران با دارا بودن یک درصد جمعیّت جهان، دارای ۷ درصد ذخایر معدنی جهان است: منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنائی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملّی، بازار بزرگ منطقه‌ای با داشتن ۱۵ همسایه با ۶۰۰ میلیون جمعیّت، سواحل دریایی طولانی، حاصلخیزی زمین با محصولات متنوّع کشاورزی و باغی، اقتصاد بزرگ و متنوّع، بخشهایی از ظرفیّتهای کشور است؛ بسیاری از ظرفیّتها دست‌نخورده مانده است. گفته شده‌ است که ایران از نظر ظرفیّتهای استفاده‌نشده‌ی طبیعی و انسانی در رتبه‌ی اوّل جهان است. بی‌شک شما جوانان مؤمن و پُرتلاش خواهید توانست این عیب بزرگ را برطرف کنید. دهه‌ی دوّم چشم‌انداز، باید زمان تمرکز بر بهره‌برداری از دستاوردهای گذشته و نیز ظرفیّتهای استفاده‌نشده باشد و پیشرفت کشور از جمله در بخش تولید و اقتصاد ملّی ارتقاء یابد.

* گام دوم و سرفصلها و توصیه‌های اساسی در پرتو امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده
اکنون به شما فرزندان عزیزم در مورد چند سرفصل اساسی توصیه‌هایی میکنم. این سرفصل‌ها عبارتند از: علم و پژوهش، معنویّت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزّت ملّی و روابط خارجی و مرزبندی با دشمن، سبک زندگی.

امّا پیش از همه‌چیز، نخستین توصیه‌ی من امید و نگاه خوش‌بینانه به آینده است. بدون این کلید اساسیِ همه‌ی قفلها، هیچ گامی نمیتوان برداشت. آنچه میگویم یک امید صادق و متّکی به واقعیّتهای عینی است. اینجانب همواره از امید کاذب و فریبنده‌ دوری جسته‌ام، امّا خود و همه را از نومیدی بیجا و ترس کاذب نیز برحذر داشته‌‌ام و برحذر میدارم. در طول این چهل سال -و اکنون مانند همیشه- سیاست تبلیغی و رسانه‌ای دشمن و فعّال‌ترین برنامه‌های آن، مأیوس‌سازی مردم و حتّی مسئولان و مدیران ما از آینده است. خبرهای دروغ، تحلیل‌های مغرضانه، وارونه‌ نشان دادن واقعیّتها، پنهان کردن جلوه‌های امیدبخش، بزرگ کردن عیوب کوچک و کوچک نشان دادن یا انکار محسّنات بزرگ، برنامه‌‌ی همیشگی هزاران رسانه‌ی صوتی و تصویری و اینترنتی دشمنان ملّت ایران است؛ و البتّه دنباله‌های آنان در داخل کشور نیز قابل مشاهده‌اند که با استفاده از آزادی‌ها در خدمت دشمن حرکت میکنند. شما جوانان باید پیش‌گام در شکستن این محاصره‌ی تبلیغاتی باشید. در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید. این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است. نشانه‌های امیدبخش -که به برخی از آنها اشاره شد- در برابر چشم شما است. رویشهای انقلاب بسی فراتر از ریزشها است و دست‌ودلهای امین و خدمتگزار، بمراتب بیشتر از مفسدان و خائنان و کیسه‌دوختگان است. دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی، در بسیاری از عرصه‌ها با چشم تکریم و احترام مینگرد. قدر خود را بدانید و با قوّت خداداد، به سوی ‌آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید.
و امّا توصیه‌ها:

 یک) علم و پژوهش
۱) علم و پژوهش: دانش،‌ آشکارترین وسیله‌ی عزّت و قدرت یک کشور است. روی دیگر دانایی، توانایی است. دنیای غرب به برکت دانش خود بود که توانست برای خود ثروت و نفوذ و قدرت دویست‌ساله فراهم کند و با وجود تهیدستی در بنیانهای اخلاقی و اعتقادی، با تحمیل سبک زندگی غربی به جوامع عقب‌مانده از کاروان علم، اختیار سیاست و اقتصاد آنها را به دست گیرد. ما به سوءاستفاده از دانش مانند آنچه غرب کرد، توصیه نمیکنیم، امّا مؤکّداً به نیاز کشور به جوشاندن چشمه‌ی دانش در میان خود اصرار می‌ورزیم. بحمدالله استعداد علم و تحقیق در ملّت ما از متوسّط جهان بالاتر است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده و با سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود -یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان- به پیش رفته است. دستاوردهای دانش و فنّاوری ما در این مدّت که ما را به رتبه‌ی شانزدهم در میان بیش از دویست کشور جهان رسانید و مایه‌ی شگفتی ناظران جهانی شد و در برخی از رشته‌های حسّاس و نوپدید به رتبه‌های نخستین ارتقاء داد، همه‌وهمه در حالی اتّفاق افتاده که کشور دچار تحریم مالی و تحریم علمی بوده است. ما با وجود شنا در جهت مخالف جریان دشمن‌ساز، به رکوردهای بزرگ دست یافته‌ایم و این نعمت بزرگی است که به‌خاطر آن باید روز و شب خدا را سپاس گفت.

امّا آنچه من میخواهم بگویم این است که این راه طی‌شده، با همه‌ی اهمّیّتش فقط یک آغاز بوده است و نه بیشتر. ما هنوز از قلّه‌های دانش جهان بسیار عقبیم؛ باید به قلّه‌ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهم‌ترین رشته‌ها عبور کنیم. ما از این مرحله هنوز بسیار عقبیم؛ ما از صفر شروع کرده‌ایم. عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها در هنگامی که مسابقه‌ی علمی دنیا تازه شروع شده بود، ضربه‌ی سختی بر ما وارد کرده و ما را از این کاروان شتابان، فرسنگها عقب نگه داشته بود. ما اکنون حرکت را ‌آغاز کرده و با شتاب پیش میرویم ولی این شتاب باید سالها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب‌افتادگی جبران شود. اینجانب همواره به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان و مراکز پژوهش و پژوهندگان، گرم و قاطع و جدّی دراین‌باره تذکّر و هشدار و فراخوان داده‌ام، ولی اینک مطالبه‌ی عمومی من از شما جوانان آن است که این راه را با احساس مسئولیّت بیشتر و همچون یک جهاد در پیش گیرید. سنگ بنای یک انقلاب علمی در کشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته‌ای نیز داده است. به‌پاخیزید و دشمن بدخواه و کینه‌توز را که از جهاد علمی شما بشدّت بیمناک است ناکام سازید.

 دو) معنویّت و اخلاق
۲) معنویّت و اخلاق: معنویّت به معنی برجسته کردن ارزشهای معنوی از قبیل: اخلاص، ایثار، توکّل، ایمان در خود و در جامعه است، و اخلاق به معنی رعایت فضیلت‌هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتمادبه‌نفس و دیگر خلقیّات نیکو است. معنویّت و اخلاق، جهت‌دهنده‌ی همه‌ی حرکتها و فعّالیّتهای فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است؛ بودن آنها، محیط زندگی را حتّی با کمبودهای مادّی، بهشت میسازد و نبودن آن حتّی با برخورداری مادّی، جهنّم می‌آفریند.

شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هرچه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می‌آورد؛ این، بی‌گمان محتاج جهاد و تلاش است و این تلاش و جهاد، بدون همراهی حکومتها توفیق چندانی نخواهد یافت. اخلاق و معنویّت، البتّه با دستور و فرمان به دست نمی‌آید، پس حکومتها نمیتوانند آن را با قدرت قاهره ایجاد کنند، امّا اوّلاً خود باید منش و رفتار اخلاقی و معنوی داشته باشند، و ثانیاً زمینه‌ را برای رواج آن در جامعه فراهم کنند و به نهادهای اجتماعی دراین‌باره میدان دهند و کمک برسانند؛ با کانونهای ضدّ معنویّت و اخلاق، به شیوه‌ی معقول بستیزند و خلاصه اجازه ندهند که جهنّمی‌ها مردم را با زور و فریب، جهنّمی کنند.

ابزارهای رسانه‌ای پیشرفته و فراگیر، امکان بسیار خطرناکی در اختیار کانونهای ضدّ معنویّت و ضدّ اخلاق نهاده است و هم‌اکنون تهاجم روزافزون دشمنان به دلهای پاک جوانان و نوجوانان و حتّی نونهالان با بهره‌گیری از این ابزارها را به چشم خود می‌بینیم. دستگاه‌های مسئول حکومتی دراین‌باره وظایفی سنگین بر عهده دارند که باید هوشمندانه و کاملاً مسئولانه صورت گیرد. و این البتّه به معنی رفع مسئولیّت از اشخاص و نهادهای غیرحکومتی نیست. در دوره‌ی پیش‌ِرو باید دراین‌باره‌ها برنامه‌های کوتاه‌مدّت و میان‌مدّت جامعی تنظیم و اجرا شود؛ ان‌شاء‌الله.

 سه) اقتصاد
۳) اقتصاد: اقتصاد یک نقطه‌ی کلیدیِ تعیین‌کننده است. اقتصاد قوی، نقطه‌ی قوّت و عامل مهمّ سلطه‌ناپذیری و نفوذناپذیری کشور است و اقتصاد ضعیف، نقطه‌ی ضعف و زمینه‌‌ساز نفوذ و سلطه و دخالت دشمنان است. فقر و غنا در مادّیّات و معنویّات بشر، اثر میگذارد. اقتصاد البتّه هدف جامعه‌ی اسلامی نیست، امّا وسیله‌ای است که بدون آن نمیتوان به هدفها رسید. تأکید بر تقویت اقتصاد مستقلّ کشور که مبتنی‌ بر تولید انبوه و باکیفیّت، و توزیع عدالت‌محور، و مصرف به‌اندازه و بی‌اسراف، و مناسبات مدیریّتی خردمندانه است و در سالهای اخیر از سوی اینجانب بارها تکرار و بر آن تأکید شده، به‌خاطر همین تأثیر شگرفی است که اقتصاد میتواند بر زندگی امروز و فردای جامعه بگذارد.

انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکردهای ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است. چالش بیرونی تحریم و وسوسه‌ها‌ی دشمن است که در صورت اصلاح مشکل درونی، کم‌اثر و حتّی بی‌اثر خواهد شد. چالش درونی عبارت از عیوب ساختاری و ضعفهای مدیریّتی است.

مهم‌ترین عیوب، وابستگی اقتصاد به نفت، دولتی بودن بخشهایی از اقتصاد که در حیطه‌ی وظایف دولت نیست، نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی، استفاده‌ی اندک از ظرفیّت نیروی انسانی کشور، بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن، و سرانجام عدم ثبات سیاستهای اجرائی اقتصاد و عدم رعایت اولویّتها و وجود هزینه‌های زائد و حتّی مسرفانه در بخشهایی از دستگاه‌های حکومتی است. نتیجه‌ی اینها مشکلات زندگی مردم از قبیل بیکاری جوانها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن است.

راه‌حلّ این مشکلات، سیاستهای اقتصاد مقاومتی است که باید برنامه‌های اجرائی برای همه‌ی بخشهای آن تهیّه و با قدرت و نشاط کاری و احساس مسئولیّت، در دولتها پیگیری و اقدام شود. درون‌زایی اقتصاد کشور، مولّد شدن و دانش‌بنیان شدن آن، مردمی کردن اقتصاد و تصدّیگری نکردن دولت، برون‌گرایی با استفاده از ظرفیّتهایی که قبلاً به آن اشاره شد، بخشهای مهمّ این راه‌حل‌ها است. بی‌گمان یک مجموعه‌ی جوان و دانا و مؤمن و مسلّط بر دانسته‌های اقتصادی در درون دولت خواهند توانست به این مقاصد برسند. دوران پیشِ‌رو باید میدان فعّالیّت چنین مجموعه‌ای باشد.

جوانان عزیز در سراسر کشور بدانند که همه‌ی راه‌حل‌ها در داخل کشور است. اینکه کسی گمان کند که «مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است و علّت تحریم هم مقاومت ضدّ استکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است؛ پس راه‌حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه زدن بر پنجه‌ی گرگ است» خطایی نابخشودنی است. این تحلیل سراپا غلط، هرچند گاه از زبان و قلم برخی غفلت‌زدگان داخلی صادر میشود، امّا منشأ آن، کانونهای فکر و توطئه‌ی خارجی است که با صد زبان به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و افکار عمومی داخلی القاء میشود.

 چهار) عدالت و مبارزه با فساد
۴) عدالت و مبارزه با فساد: این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. فساد اقتصادی و اخلاقی و سیاسی، توده‌ی چرکین کشورها و نظامها و اگر در بدنه‌ی حکومتها عارض شود، زلزله‌ی ویرانگر و ضربه‌زننده به مشروعیّت آنها است؛ و این برای نظامی چون جمهوری اسلامی که نیازمند مشروعیّتی فراتر از مشروعیّتهای مرسوم و مبنائی‌تر از مقبولیّت اجتماعی است، بسیار جدّی‌تر و بنیانی‌تر از دیگر نظامها است. وسوسه‌ی مال و مقام و ریاست، حتّی در عَلَوی‌ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت امیر‌‌المؤمنین (علیه‌السّلام) کسانی را لغزاند، پس خطر بُروز این تهدید در جمهوری اسلامی هم که روزی مدیران و مسئولانش مسابقه‌ی زهد انقلابی و ساده‌زیستی میدادند، هرگز بعید نبوده و نیست؛ و این ایجاب میکند که دستگاهی کارآمد با نگاهی تیزبین و رفتاری قاطع در قوای سه‌گانه حضور دائم داشته باشد و به‌معنای واقعی با فساد مبارزه کند، بویژه در درون دستگاه‌های حکومتی.

البتّه نسبت فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و بخصوص با رژیم طاغوت که سرتاپا فساد و فسادپرور بود، بسی کمتر است و بحمدالله مأموران این نظام غالباً سلامت خود را نگاه داشته‌اند، ولی حتّی آنچه هست غیر قابل قبول است. همه باید بدانند که طهارت اقتصادی شرط مشروعیّت همه‌ی مقامات حکومت جمهوری اسلامی است. همه باید از شیطانِ حرص برحذر باشند و از لقمه‌ی حرام بگریزند و از خداوند دراین‌باره کمک بخواهند و دستگاه‌های نظارتی و دولتی باید با قاطعیّت و حسّاسیّت، از تشکیل نطفه‌ی فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند. این مبارزه نیازمند انسانهایی باایمان و جهادگر، و منیع‌الطّبع با دستانی پاک و دلهایی نورانی است. این مبارزه بخش اثرگذاری است از تلاش همه‌جانبه‌ای که نظام جمهوری اسلامی باید در راه استقرار عدالت به کار برد.

عدالت در صدر هدفهای اوّلیّه‌ی همه‌‌ی بعثتهای الهی است و در جمهوری اسلامی نیز دارای همان شأن و جایگاه است؛ این، کلمه‌ای مقدّس در همه‌ی زمانها و سرزمین‌ها است و به‌صورت کامل، جز در حکومت حضرت ولیّ‌عصر (ارواحنافداه) میسّر نخواهد شد ولی به‌صورت نسبی، همه جا و همه وقت ممکن و فریضه‌ای بر عهده‌ی همه بویژه حاکمان و قدرتمندان است. جمهوری اسلامی ایران در این راه گامهای بلندی برداشته است که قبلاً بدان اشاره‌ای کوتاه رفت؛ و البتّه در توضیح و تشریح آن باید کارهای بیشتری صورت گیرد و توطئه‌ی واژگونه‌نمایی و لااقل سکوت و پنهان‌سازی که اکنون برنامه‌ی جدّی دشمنان انقلاب است، خنثی گردد.

با این همه، اینجانب به جوانان عزیزی که آینده‌ی کشور، چشم‌انتظار آنها است صریحاً میگویم آنچه تاکنون شده با آنچه باید میشده و بشود، دارای فاصله‌‌ای ژرف است. در جمهوری اسلامی، دلهای مسئولان به‌طور دائم باید برای رفع محرومیّتها بتپد و از شکافهای عمیق طبقاتی بشدّت بیمناک باشد. در جمهوری اسلامی کسب ثروت نه‌تنها جرم نیست که مورد تشویق نیز هست، امّا تبعیض در توزیع منابع عمومی و میدان دادن به ویژه‌خواری و مدارا با فریبگران اقتصادی که همه به بی‌عدالتی می‌انجامد، بشدّت ممنوع است؛ همچنین غفلت از قشرهای نیازمند حمایت، به‌هیچ‌رو مورد قبول نیست. این سخنان در قالب سیاستها و قوانین، بارها تکرار شده است ولی برای اجرای شایسته‌ی آن، چشم امید به شما جوانها است؛ و اگر زمام اداره‌ی بخشهای گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان -که بحمدالله کم نیستند- سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد؛ ان‌شاءالله.

 پنج) استقلال و آزادی
۵) استقلال و آزادی: استقلال ملّی به معنی آزادی ملّت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرتهای سلطه‌گر جهان است. و آزادی اجتماعی به‌معنای حقّ تصمیم‌گیری و عمل کردن و اندیشیدن برای همه‌ی افراد جامعه است؛ و این هر دو از جمله‌ی ارزشهای اسلامی‌اند و این هر دو عطیّه‌ی الهی به انسانها‌یند و هیچ کدام تفضّل حکومتها به مردم نیستند. حکومتها موظّف به تأمین این دو اند. منزلت آزادی و استقلال را کسانی بیشتر میدانند که برای آن جنگیده‌اند. ملّت ایران با جهاد چهل‌ساله‌ی خود از جمله‌ی آنها است. استقلال و آزادی کنونی ایران اسلامی، دستاورد، بلکه خون‌آوردِ صدها هزار انسان والا و شجاع و فداکار است؛ غالباً جوان، ولی همه در رتبه‌های رفیع انسانیّت. این ثمر شجره‌ی طیّبه‌ی انقلاب را با تأویل و توجیه‌های ساده‌لوحانه و بعضاً مغرضانه، نمیتوان در خطر قرار داد. همه -مخصوصاً دولت جمهوری اسلامی‌- موظّف به حراست از آن با همه‌ی وجودند. بدیهی است که «استقلال» نباید به معنی زندانی کردن سیاست و اقتصاد کشور در میان مرزهای خود، و «آزادی» نباید در تقابل با اخلاق و قانون و ارزشهای الهی و حقوق عمومی تعریف شود.

 شش) عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن
۶) عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن: این هر سه، شاخه‌هایی از اصلِ «عزّت، حکمت، و مصلحت» در روابط بین‌المللی‌اند. صحنه‌ی جهانی، امروز شاهد پدیده‌هایی است که تحقّق یافته یا در آستانه‌‌ی ظهورند: تحرّک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه‌ی آمریکا و صهیونیسم؛ شکست سیاست‌های آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا و زمین‌گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه؛ گسترش حضور قدرتمندانه‌ی سیاسی جمهوری اسلامی در غرب آسیا و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه.

اینها بخشی از مظاهر عزّت جمهوری اسلامی است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد. سردمداران نظام سلطه نگرانند؛ پیشنهادهای آنها عموماً شامل فریب و خدعه و دروغ است. امروز ملّت ایران علاوه‌ بر آمریکای جنایت‌کار، تعدادی از دولتهای اروپایی را نیز خدعه‌گر و غیر قابل اعتماد میداند. دولت جمهوری اسلامی باید مرزبندی خود را با آنها با دقّت حفظ کند؛ از ارزشهای انقلابی و ملّی خود، یک گام هم عقب‌نشینی نکند؛ از تهدیدهای پوچ آنان نهراسد؛ و در همه‌حال، عزّت کشور و ملّت خود را در نظر داشته باشد و حکیمانه و مصلحت‌جویانه و البتّه از موضع انقلابی، مشکلات قابل حلّ خود را با آنان حل کند. در مورد آمریکا حلّ هیچ مشکلی متصوّر نیست و مذاکره با آن جز زیان مادّی و معنوی محصولی نخواهد داشت.

 هفت) سبک زندگی
۷) سبک زندگی: سخن لازم دراین‌باره بسیار است. آن را به فرصتی دیگر وامیگذارم و به همین جمله اکتفا میکنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیانهای بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه میطلبد که باز چشم امید در آن به شما جوانها است.

در پایان از حضور سرافرازانه و افتخارانگیز و دشمن‌شکن ملّت عزیز در بیست‌ودوّم بهمن و چهلمین سالگرد انقلاب عظیم اسلامی تشکّر میکنم و پیشانی سپاس بر درگاه حضرت حق میسایم. سلام بر حضرت بقیّة‌الله (ارواحنافداه)؛ سلام بر ارواح طیّبه‌ی شهیدان والامقام و روح مطهّر امام بزرگوار؛ و سلام بر همه‌ی ملّت عزیز ایران و سلام ویژه به جوانان.

دعاگوی شما
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷
 
۱) تیترهای میانی متن، جزو بیانیه نبوده و صرفاً برای دسته‌بندی مطالب قرار داده شده است.

 

از   0   رای
0   نظرات


دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
آخرین خبـرها
دیدار مردمی شهردار و رئیس کمیسیون فرهنگی؛اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی صدرا با شهروندان
آگهی تجدید مناقصه تامین قطعات مصرفی مورد نیاز ماشین آلات سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری صدرا 31-1 ...
آگهی تجدید مناقصه خرید لباس فرم جهت پرسنل شهرداری صدرا
آگهی مناقصه خرید و نصب کارگاه بچینگ شهرداری صدرا
تابلوهای تبلیغاتی غیرمجاز و بدون مجوز از سطح شهر صدرا جمع‌آوری شدند
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی
شهردار شهر جدید صدرا خبرداد کاروان ورزشی شهرداری صدرا در سکوی نخست مسابقات شهرداری های فارس
آگهی تجدید مناقصه خرید 5 دستگاه اتوبوس تک کابین 12 متری شهری جهت شهرداری صدرا 28-1403
آگهی تجدید مناقصه نصب و راه اندازی چراغ های راهنمایی و چشمک زن و دوربین های نظارتی شهر صدرا 27-1403
آگهی مناقصه عملیات پیاده روسازی فاز یک و دو شهر صدرا 26-1403
دیدار مردمی شهردار؛ رئیس و نایب رئیس شورای اسلامی شهر صدرا با شهروندان
بازدید معاونت های توسعه و فنی اجرایی از پروژه های عمرانی
آگهی تجدید مناقصه خرید و نصب گاردریل در سطح شهر صدرا
آگهی مزایده واگذاری 4557 مترمربع از قطعه 1 ناحیه 180 هکتاری شهر صدرا
جلسه شهردار با مدیران و مشاوران حوزه مالی و قراردادها
در دیدار دکتر پارسایی با وزیر میراث فرهنگی؛ گردشگری و صنایع دستی مطرح شد دسترسی به ۲۰۰ هکتار از ارا ...
شهردار صدرا پاسخگویی به مطالبات شهروندان را در اولویت دانست و بر ارایه خدمات شهری منسجم تاکید کرد.
شهردار صدرا پاسخگویی به مطالبات شهروندان را در اولویت دانست و بر ارایه خدمات شهری منسجم تاکید کرد.
شهردار صدرا خبر داد: اجرای روشنایی حدفاصل میدان امام رضا (ع) تا میدان دکتر ملک حسینی
دیدار مردمی شهردار و نائب رئیس شورای اسلامی شهر صدرا با شهروندان
شهردار صدرا پاسخگویی به مطالبات شهروندان را در اولویت دانست و بر ارایه خدمات شهری منسجم تاکید کرد.
برگزاری ششمین جلسه شورای معاونین شهرداری صدرا در سال ۱۴۰۳
تشکیل کارگروه راهبری هوشمندسازی فرایندهای سازمان شهرداری صدرا
آگهی مناقصه دیوارکشی، محوطه سازی و احداث اتاق مدیریت ساختمان مرکز معاینه فنی خودرو شهر صدرا 25-1403
آگهی تجدید مناقصه عملیات اجرای لکه گیری آسفالت معابر سطح شهر صدرا 23-1403
دعوت شهردار؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی صدرا از مردم برای حضور در انتخابات هشتم تیر ۱۴۰۳
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا بمناسبت میلاد با سعادت حضرت امام موسی کاظم(ع)
آگهی تجدید مناقصه خرید و حمل سیستم ها و تجهیزات کامپیوتری مورد نیاز واحدهای مختلف شهرداری صدرا
شادپیمایی مردم صدرا در روز عیدسعید غدیر
آگهی مناقصه احداث جایگاه سوخت فاز دو شهر صدرا 20-1403
به مناسبت هفته قوه قضاییه و عیدغدیرخم دیدار شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا با مدیرکل دادگستری ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسب عید سعید غدیرخم
آگهی تجدید مناقصه بکارگیری ماشین آلات راهسازی عمرانی و خدماتی مورد نیاز شهرداری صدرا به صورت اجاره ا ...
باحکم شهردار صدرا؛ انتصاب های جدید در شهرداری صدرا صورت گرفت
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا بمناسبت میلاد امام علی النقی الهادی(ع)
جلسه مشترک شهردار صدرا و معاونین بانک ملی شعبه مرکزی فارس
آگهی تجدید مزایده فروش 12 قطعه زمین از اراضی شهرداری شهر صدرا (5-1403
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت عید سعید قربان
آگهی مناقصه عملیات ترمیم و احداث جداول معابر سطح شهر صدرا 16-1403
آگهی مناقصه خرید لباس فرم جهت پرسنل شهرداری صدرا 17-1403
آگهی تجدید مناقصه تامین قطعات مصرفی مورد نیاز ماشین آلات سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری صدرا 18-1 ...
آگهی تجدید مناقصه تامین قطعات مصرفی مورد نیاز ماشین آلات سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری صدرا 18-1 ...
آگهی تجدید مناقصه ساخت و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی و تعمیر و اصلاح تابلوهای موجود در سطح شهر صدرا 19-1 ...
برگزاری اختتامیه اولین رویداد بزرگ قرانی شمس الضحی در شهر صدرا با معرفی و تجلیل از نفرات برتر
پیام تسلیت شهردار؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت امام محمد باقر ...
آغاز عملیات اجرایی پارک محله ای در بلوار فردوسی شهر صدرا
آگهی تجدید مناقصه عملیات تهیه و نصب پلاک آبی در سطح شهر صدرا 15-1403
آگهی تجدید مناقصه خرید 5 دستگاه اتوبوس تک کابین 12 متری شهری جهت شهرداری صدرا 14-1403
به درخواست ساکنان مجموعه باغ شهری ؛ بازدید شهردار و رئیس کمیسیون عمران و سرمایه گذاری شورای اسلامی ص ...
سخنگوی شورای شهرصدرا خبر داد: بهره‌برداري از فاز يک بوستان خانواده تا پايان شهريور امسال
آگهی مناقصه عملیات تعریض و بازگشایی خیابان ابوریحان، کوهپایه و اصلاح هندسی تقاطع های میدان میثاق و م ...
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت سالروز شهادت امام جواد(ع)
بهره مندی شهروندان شمال غرب شیراز از مجتمع قضایی در شهرصدراح
باتوجه به تغییر ساعت کار اداری در کشور تغییر ساعت فعالیت حمل و نقل عمومی شهرداری صدرا
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت ارتحال امام خمینی (ره) و قیام خونین پانزدهم خرد ...
آگهی مناقصه خرید و نصب گاردریل در سطح شهر صدرا 11-1403
آگهی مناقصه خرید تابلو و علائم و تجهیزات ترافیکی شهر صدرا 12-1403
آگهی مناقصه خرید و نصب گاردریل در سطح شهر صدرا 11-1403
آگهی مناقصه نصب و راه اندازی چراغ های راهنمایی و چشمک زن و دوربین های نظارتی شهر صدرا 10-1403
آگهی مناقصه خرید آهن آلات مورد نیاز شهرداری صدرا
آگهی مناقصه عملیات اجرای لکه گیری آسفالت معابر سطح شهر صدرا
آگهی مناقصه خرید و حمل سیستم ها و تجهیزات کامپیوتری مورد نیاز واحدهای مختلف شهرداری صدرا
آگهی مناقصه بکارگیری ماشین آلات راهسازی عمرانی و خدماتی مورد نیاز شهرداری صدرا به صورت اجاره ای 06-1 ...
برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای خدمت در مسجد امام رضا(ع) شهر صدرا
مسدود کردن دوربرگردان پرخطر و بازگشایی جدید در بلوار سعدی
دیدار مردمی شهردار با شهروندان صدرا
بخشی از فعالیت های واحد ایمنی و ترافیک سازمان حمل و نقل شهرداری صدرا
عضو شورای شهر صدرا خبر داد استقرار آموزش و پرورش در شهر صدرا تا قبل از آغاز سال تحصیلی(مهرماه)
نامگذاری بلوار "شهید جمهور رئیسی" در میدان امام رضا (ع) شهر صدرا؛ یادآور مسئولیت اجتماعی خدمت به مر ...
آگهی مناقصه ساخت و نصب بیلبوردهای تبلیغاتی مورد نیاز شهر صدرا و تعمیر و اصلاح تابلوهای موجود در سطح ...
پیام شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت سوم خرداد(آزادسازی خرمشهر)
عزیزی: بسیاری از مشکلات صدرا با دستور تسریع در تهیه طرح تفصیلی مرتفع می‌شود
مراسم سوگواری سیدالشهدای خدمت، خادم الرضا (ع) شهید آیت الله دکتر رئیسی و همراهان ایشان
آگهی مناقصه تامین قطعات مصرفی مورد نیاز ماشین آلات سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری صدرا 04-1403
آگهی مناقصه خرید سیمان مورد نیاز شهرداری صدرا 03-1403
پیام تسلیت شهردار؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا در پی شهادت رئیس جمهور و هیات همراه
پیام تبریک شهردار و رئیس و اعضای شورای اسلامی صدرا به مناسبت ولادت امام رضا (ع)
جلسه هم اندیشی جهاد تببین با حضور بسیج ادارات شهر صدرا به همت پایگاه مقاومت بسیج شهرداری ؛ شرکت عمر ...
در پی بارش های اخیر؛ شهردار صدرا خبر داد؛ نیروهای خدمات شهری شهرداری صدرا در آماده باش کامل هستند
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی
آگهی تجدید مناقصه خرید 5 دستگاه اتوبوس تک کابین 12 متری شهری جهت شهرداری صدرا 2-1403
آگهی مناقصه عملیات تهیه و نصب پلاک آبی در سطح شهر صدرا 01-1403
پیام شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز تجلیل از امامزادگان و بقاع متبرکه و حضرت احمد ...
افتتاح چایخانه حضرت رضا(ع) و اعزام کودکان مدرسه گلشن به مشهد مقدس
آگهی تجدید مزایده فروش 12 قطعه زمین از اراضی شهرداری شهر صدرا (4-1403)
آگهی تجدید مزایده اجاره2 باب کیوسک مطبوعاتی و تنقلاتی سطح شهر صدرا (3-1403)
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر و دهه کرا ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هفته هلال احمر
دعوت شهردار؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی صدرا از شهروندان برای شرکت در دور دوم انتخابات
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت شهادت امام جعفر صادق «علیه السلام»
خبرنامه داخلی شهرداری صدرا(شماره دو
دکتر خداجو مدیرکل ورزش و جوانان فارس خبر داد:استقرار نمایندگی اداره ورزش و جوانان در شهر صدرا تا پای ...
اعلام آماده باش شهردار صدرا به تمامی نیروهای خدمات رسان شهرداری در پی اعلام وضعیت هشدار نارنجی هواشن ...
پیام تبریک شهردار و رئیس و اعضای شورای اسلامی صدرا به مناسبت روز معلم
با حضور شهردار و رئیس کمیسیون عمران و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر صدرا از کارگران این شهرداری تجلی ...
معرفی علی حسین شجاعی وکیل پایه یک دادگستری به عنوان مشاور حقوقی شهردار صدرا
پیام تبریك شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز كارگر
تجلیل امام جمعه؛ فرمانده سپاه و شهردار صدرا از اعضای شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز شوراها
پیام تبریك شهردار صدرا به مناسبت فرا رسیدن ۹ اردیبهشت روز شوراها
رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری صدرا برخی از فعالیت های واحد ایمنی و ترافیک در هفته اول اردیب ...
فراخوان راه اندازی سامانه 137
دیدار شهردار؛ اعضای شورای اسلامی و معاونین و مدیران شهرداری صدرا با فرمانده سپاه صدرا به مناسبت سالگ ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت سالروز تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرم ...
به مناسبت روز ارتش دیدار شهردار؛ فرمانده سپاه و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا با فرمانده ارشد آجا در ...
جشن سپاس از اجرای عملیات وعده صادق سپاه پاسداران در صدرا
قدردانی شهردار؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی صدرا از فرمانده سپاه صدرا برای عملیات وعده صادق
راه اندازی خط جدید درحوزه حمل و نقل شهری صدرا به سمت شیراز
آگهی فروش 12 قطعه زمین از اراضی شهرداری شهر صدرا (2-1403)
آگهی مزایده اجاره4 باب کیوسک مطبوعاتی و تنقلاتی سطح شهر صدرا (1-1403)
در مسجد نصیرالملک شیراز حضور شهردار؛ معاونین و مدیران شهرداری صدرا در جلسه تفسیر قران و سخنرانی آیت ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت عید سعید فطر
سخنگوی‌شورای شهر‌ صدرا: عملیات احداث پارک ملاصدرا تاکنون ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد
دیدار نوروزی شهردار و معاونین شهرداری صدرا با امام جمعه ؛ فرمانده سپاه و رئیس کلانتری ۲۸ صدرا
پیام شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت روز جهانی قدس
حضور شهردار، اعضای شورا ؛ معاونین و مدیران شهرداری صدرا در مراسمات شب های قدر
اولین جلسه شهردار با معاونین و مدیران شهرداری صدرا در سال 1403 برگزار شد
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت ۱۲ فروردین
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهرصدرا به مناسبت ایام شهادت امیر مومنان (ع) و فرا رسیدن لیالی ...
در پی تلاش های چند روز اخیر در بارش های اخیر پیام تشکر و قدردانی سخنگوی شورای شهر صدرا از پرسنل مجمو ...
در پی بارش های اخیر؛ شهردار صدرا خبر داد؛ نیروهای خدمات شهری شهرداری صدرا در آماده باش کامل هستند
رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری صدرا خبر داد؛ اجرای عملیات عمرانی و الکتریکال دید دور تقاطع ...
برپایی جشن تحویل سال ۱۴۰۳ در جوار قبور مطهر شهدای گمنام باحضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا
پیام تبریک شهردار؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت فرارسیدن عید نوروز و آغاز سال 1403
پیام تبریک کارکنان و پرسنل خدوم شهرداری صدرا به مناسبت روز شهردار
شهردار صدرا از کارکنان شاغل در شهرداری که از فرزندان شهدا بودند تجلیل کرد
از مزرعه تا سفره افتتاح بازارچه دائمی میوه و تره بار در بلوار حافظ شهر صدرا
همزمان با 22 اسفند حضور معاونین و کارکنان شهرداری صدرا در غبار روبی و عطرافشانی یادمان شهدای گمنام ...
پیام شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت ۲۲ اسفند، روز بزرگداشت شهدا
شهردار؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا در پیامی فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک گفتند.
باحضور ۴۰۰ شرکت کننده در ۱۲ رشته برگزاری آیین افتتاحیه و مسابقه اولین و بزرگترین رویداد قرانی شمس ا ...
آئین درختكاری با حضور شهردار و واعضای شورای اسلامی شهر صدرا برگزار شد
آیین کنگ زنی احداث یادمان شهدای گمنام پارک ۶.۳ هکتاری شهر صدرا برگزار شد.
با دستور دکتر پارسایی شهردار صدرا لغو دورکاری کارکنان شهرداری صدرا در روزهای پنجشنبه تا پایان سال
آیین کلنگ زنی یادمان شهید گمنام پارک ۶.۳ هکتاری شهر صدرا
توزیع نهال رایگان بین شهروندان صدرا
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل شهری و ترافیک شهرداری صدرا خبر داد؛ افزایش ساعت شبانه فعالیت ناوگان ح ...
رئیس سازمان مدیریت حمل و نقل ترافیک شهرداری صدرا خبرداد؛ آغاز به کار خط ویژه زیارت حرم مطهر شاهچراغ ...
دعوت شهردار و رئیس و اعضای شورای اسلامی صدرا از مردم براي حضور پرشور در انتخابات
آگهی مناقصه خرید 5 دستگاه اتوبوس تک کابین 12 متری شهری جهت شهرداری صدرا 96-1402
تجلیل از مهندسان شهرداری صدرا توسط شهردار در روز ملی مهندسی
بازدید شهردار و معاونین از شیرخوارگاه حضرت ولیعصر(عج) به مناسبت نیمه شعبان
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت فرارسیدن نیمه شعبان و میلاد حضرت ولیعصر(عج)
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت فرا رسیدن روز مهندس
شهردار صدرا در نشست با قهرمانان ورزش کشور خبر داد؛ احداث بزرگترین مجموعه ورزشی جنوب کشور در شهر صدر ...
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان
دیدار مردمی پارسایی شهردار صدرا با شهروندان برگزار شد
شهردار صدرا خبرداد؛ برگزاری نخستین رویداد بزرگ قرآنی شمس الضحی در شهر فرزانگان
اطلاعیه اعلان عمومی عوارض و بهای خدمات و ایین نامه ها سال 1403 شهرداری صدرا
برای چندمین بار در ۴۸ ساعت گذشته بازدید دکتر پارسایی شهردار و اعضای شورای شهر صدرا از نیروهای اماده ...
آماده باش تمامی نیروهای خدمات شهری شهرداری صدرا در پی بارش‌های اخیر و پیش رو
بازدید شهردار شهر صدرا از بیمارستان روانپزشکی جنت شیراز
آگهی تجدید مناقصه خرید، حمل، نصب و راه اندازی دو عدد تلویزیون شهری جهت شهر صدرا 94-1402
شهردار و اعضای شورای شهر و مسولان شهری با فرمانده سپاه صدرا دیدار کردند
بیستمین ملاقات مردمی پارسایی شهردار صدرا با شهروندان برگزار شد
آگهی مناقصه خرید و حمل سیستم ها و تجهیزات کامپیوتری مورد نیاز واحدهای مختلف شهرداری صدرا 93-1402
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت اعیاد شعبانیه؛ روز پاسدار و جانباز
طرح دوشنبه های بازدید از مدارس با حضور مسولان شهر صدرا برگزار شد
مراسم جشن دهه فجر و پیروزی شکوهمند انقلاب در صدرا برگزار شد
شهردار صدرا خبر داد: حمل و نقل عمومی در شهر صدرا رایگان خواهد شد.
پیام تبریك شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا بمناسبت مبعث رسول اكرم(ص)
واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری صدرا در یک قدمی تبدیل شدن به سازمان آتش نشانی
شهردار و معاونین شهرداری صدرا میزبان شهروندان در ملاقات مردمی
پيام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت شهادت امام موسي كاظم (ع)
پیام تبریک شهردار و رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت پیروزی غرور آفرین تیم ملی فوتبال در ...
حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا در مراسم جشن دهه فجر مرکز استعدادهای درخشان حکیم جهانگیر خ ...
دانش‌آموزان مدرسه شهدای شاهچراغ(ع) صدرا با مفاهیم اطفاء‌ حریق آشنا شدند
بازدید شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا به همراه معاونین و مدیران شهرداری از نمایشگاه صنعت مالی ...
برگزاری رژه موتوری و عطرافشانی یادمان شهدا با حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت آغاز یوم الله دهه مبارک فجر
برگزاری هفتمین جلسه شورای معاونین شهرداری صدرا
فضا سازی و آذین بندی به مناسبت ایام الله دهه فجر
دیدار مردمی شهردار و اعضای شورای اسلامی صدرا با شهروندان
دیدار و تکریم خانواده ۲ شهید توسط فرماندار شیراز و شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا
با حضور فرماندار شهرستان شیراز و مدیریت شهری صدرا کاروان خدمت به محله کشاورزی رسید
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی صدرا به مناسبت سالروز وفات حضرت زینب (س)
برگزاری جشن بزرگ خانوادگی ولادت امام علی(ع) و روز مرد توسط شهرداری صدرا
پیام تبریك شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت ولادت امام علی(ع) و روز پدر
تعیین بودجه ۱۵ هزار میلیارد ریالی شهرداری صدرا در سال ۱۴۰۳
دیدار مردمی شهردار صدرا با شهروندان برگزار شد
مهار و اطفا حریق در مجتمع ۷۰۰ واحدی محله جهاد کشاورزی فاز دو صدرا
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت ولادت باسعادت حضرت جواد الائمه (ع)
اصلاح هندسی تقاطع فردوسی به بولوار دهخدا و دوستی
کاروان خدمت شهرداری و شورای اسلامی شهر صدرا به منطقه کشاورزی رسید
دیدار مردمی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا با شهروندان
شهردار صدرا میزبان تعدادی از شهروندان در خصوص تخصیص بودجه سال ۱۴۰۳
پیام تسلیت شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت شهادت امام علی النقی الهادی(ع)
دیدار شهردار صدرا با مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس
ارتقا شهرداری صدرا به درجه ۹
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت حلول ماه رجب و ولادت امام محمد باقر(ع)
معاونت فنی و اجرایی شهرداری صدرا از شروع عملیات مرمت و بهسازی پارکهای سطح شهر خبر داد
خط کشی محوری معابر شهر صدرا با رنگ سرد
ملاقات مردمی شهردار صدرا با شهروندان
آگهی تجدید مناقصه خرید چراغ های راهنمایی و دیگر تجهیزات برای تقاطعات و دوربین های نظارتی سطح شهر صدر ...
آگهی تجدید مناقصه خرید، حمل، نصب و اجرای تابلوهای راهنمای مسیر شهر صدرا 80-1402
بالابردن توان عملیاتی نیروی های پمپ گاز صدرا با اجرای مانور آموزشی
پیام تسلیت شهردار و رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت شهادت تعدادی از هموطنان در حادثه ...
تجلیل از بانوان شاغل در شهرداری به مناسبت روز زن توسط شهردار و رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا
بررسی مشکلات شهر صدرا در جلسه شهردار و معاونت اجتماعی سپاه و گروه‌های مردمی
مجتبی پارسایی شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا میزبان شهروندان
جلسه هم اندیشی فرهنگی شهردار و اعضای شورای اسلامی با امام جمعه و ائمه جماعات مساجد شهر صدرا
بازدید امام جمعه؛ اعضای شورای شهر و عضو هئیت مدیره شرکت عمران صدرا و معاون مالی اداره آموزش و پرورش ...
نشست خبری شهردار و رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی صدرا با اصحاب رسانه
روکش آسفالت بولوار کشاورز (فاز ۲) (خیابان های گل سرخ ۱۱. سرو ۲. اقاقیا ۵ و رز)
ملاقات مردمی پارسایی شهردار و محمدی رئیس شورای اسلامی شهر صدرا با شهروندان
نشست صمیمی رئیس سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری صدرا با رانندگان
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز حمل‌ونقل و رانندگان
نظافت گروهی پیاده راه سلامت توسط پاکبانان
جانمایی دومین یادمان شهدای گمنام شهر صدرا
حضور شهردار و رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر صدرا در همایش شهر از نگاه شهرسازان
روکش آسفالت کوچه های بختگان(9_13_16) فاز دو
دیدار مردمی شهردار و نائب رئیس شورای اسلامی شهر صدرا با شهروندان
تقدیر شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت روز حسابدار از حسابداران و کارشناسان حوزه مالی
روکش آسفالت کوچه های ارکیده (یک ؛ سه و پنج) خیابان کوهسار
پایان مسابقات مینی فوتبال جام محلات شهرصدرا
گرامیداشت روز دانشجو در پیام شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا
دیدار مردمی معاونت توسعه؛ مدیریت و منابع با شهروندان صدرا
روکش آسفالت کوچه آذرخش ۴ (مولانا۳)
بازدید معاونین شهرداری صدرا از موسسه خیریه توانبخشی و نگهداری معلولین ذهنی و جسمی نرجس شیراز(شعبه ۲ ...
برگزاری مرحله نهایی المپیاد فرهنگی ورزشی کارکنان بانک توسعه تعاون کشور در شهر صدرا
برپایی میز خدمت دستگاه‌های اجرایی در مهدیه صدرا باحضور شهردار و رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا
برگزاری ملاقات مردمی شهردار صدرا با شهروندان
اجرای عملیات اصلاح هندسی بولوار مولانا با هدف تسهیل در عبور و مرور شهروندان صدرا
برگزاری همایش کوهپیمایی خانوادگی به مناسبت هفته بسیج توسط شهرداری صدرا
برپایی ایستگاه صلواتی بسیج شهرداری صدرا به مناسبت هفته بسیج
تجلیل رئیس و نائب رئیس شورای اسلامی شهر صدرا از دختران مدال آور رشته هاپکیدو
تجلیل شهردار؛ رئیس و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا از فرمانده و بسیجیان ناحیه مقاومت بسیج سپاه امیرالم ...
حضور شهردار و اعضا شورای اسلامی و فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه امیرالمونین(ع) شهر صدرا در آیین غبا ...
دیدار شهردار و اعضاء شورای اسلامی شهر صدرا با فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه امیرالمومنین(ع)
اجرای ایمن سازی 5 نقطه حادثه خیز سطح شهر صدرا
آغاز به کار سامانه ۱۳۷ شهرداری صدرا به صورت ۲۴ ساعته از ابتدای آذرماه درجهت خدمات رسانی مطلوب تر به ...
دیار مردمی شهردار صدرا برگزار شد
حضور شهردار صدرا درمنزل یکی از جانبازان 70 درصد دوران دفاع مقدس
دیدار شهردار صدرا با مدیر شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران استان فارس
شروع بارش باران پاییزی و آمادگی کامل نیروهای خدمات شهری شهرداری صدرا
گرامیداشت هفته بسیج در پیام مشترک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا
گرامیداشت هفته بسیج در پیام مشترک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا
میلاد حضرت زینب(س) بهانه ای برای تجلیل از پرستاران سختکوش سفیدپوش توسط شهردار و اعضای شورای اسلامی ش ...
هفته کتاب و کتابخوانی می‌تواند یک نقطه عطف در مدیریت شهری جهت توسعه فرهنگی شهر جدید صدرا باشد
برگزاری مسابقه نقاشی با همکاری سازمان فرهنگی؛ اجتماعی و ورزشی شهرداری و کانون پرورش فکری صدرا
بازدید میدانی شهردار صدرا از وضعیت نقاط آبگیر شهر و حضور در بین نیروهای خدمات رسان
تخفیف 22 درصدی کاهش عوارض و بهای خدمات شهرداری صدرا
تجلیل شورای اسلامی شهر صدرا از شهردار و آتش نشانان فداکار
دیدار مردمی شهردار و اعضای شورای اسلامی صدرا با شهروندان
روکش آسفالت بولوار بوستان( فاز یک )
تجلیل شهردار صدرا از آتش نشان های شایسته و امانتدار
تلاش واحد بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی شهرداری برای رضایتمندی حداکثری شهروندان از خدمات شهرداری ص ...
تغییر کاربری املاک بولوار مولانا از مسکونی به تجاری
موزاییک فرش پیاده راه بولوار کوثر (فاز دو )
اجرای روشنایی پارک سهند(فاز یک)
برپایی میز خدمت و پاسخگویی شهردار صدرا به مسائل و مشکلات شهروندان
تجلیل از دکتر پارسایی شهردار صدرا در نهمین کنگره بین المللی پیوند اعضا
نشست هم اندیشی فرهنگی رابطین مساجد شهر صدرا با شهردار این شهر
جدول گذاری خیابان البرز 1 (فاز یک)
روکش آسفالت کوچه کوهرنگ5 (بولوار زاگرس)
برگزاری جلسه ملاقات مردمی شهردار صدرا با شهروندان
اجرای روشنایی(c n c) اکو پارک (فاز یک )
اجرای تاسیسات (آب و برق) سرویس بهداشتی پارک خانواده ( فاز دو)
حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا در مراسم 13 آبان به میزبانی مدرسه زنده یاد دکترعباسپور
حضور شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر صدرا در مراسم گرامیداشت 13 آبان
پیام تبریک شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر صدرا به مناسبت هفته بسیج دانش آموزی
دیدار مردمی شهردار صدرا با شهروندان برگزار گردید
جدول گذاری کوچه 9 بسطامی محله ارتش (فاز دو)
تعمیر و تعویض پروژکتورهای برج نوری میدان امام رضا(ع)
آماده سازی بستر فضای سبز جهت کاشت گلهای فصلی پاییزه میدان امام رضا(ع)